Цей поширений по всій країні шкідник пошкоджує всі плодові культури, а також інші дерева. Уражені рослини починають хворіти та погано переносять зими. Боротьба із зимовим п’ядуном має бути комплексною і триває протягом усього сезону. Частину робіт дуже важливо виконати наприкінці осені.
ЗНАТИ ВОРОГА В ОБЛИЧЧЯ
Самець зимового п’ядуна — метелик сірого кольору, переважно з темними поперечними хвилястими смугами на передніх крилах, задні крила світлі. Самиця бурувато-сіра, з короткими недорозвинутими крилами. Самець добре літає, а самиця малорухлива, не літає і заповзає на дерева лише по стовбуру. Гусінь жовтувато-зелена, з поздовжніми смугами. Зимує у стадії яйця на пагонах біля бруньок. Навесні під час розпускання бруньок гусениці виходять. Вони живляться бруньками, листям і бутонами, стягуючи їх павутинням, під яким ховаються. На початку літа спускаються на павутинках із дерев і заповзають у ґрунт, де заляльковуються на глибині 5–10 см.
Пізно восени після опадання листя з ґрунту виходять метелики. Самки заповзають на дерево по стовбуру й відкладають яйця. Одна самка може відкласти 200–350 яєць.
ЗАХОДИ БОРОТЬБИ
Дерева регулярно оглядають на предмет появи шкідників. До початку стійких морозів регулярно розпушують ґрунт у пристовбурних колах із метою знищення лялечок комахи. Восени прибирають і знищують опале листя та перекопують на зиму землю. Видаляють відмерлу кору та мох на стовбурах, після чого білять вапняним розчином. Павутинні гнізда збирають і знищують. Проти шкідника допомагає також обрізування крони та зниження загущеності молодих гілок.
Також восени накладають клейові пояси, які перешкоджають самкам зимового п’ядуна вилазити на дерево. Гусінь збирають вручну або струшують на підстилку з подальшим знищенням. Також проти неї обробляють крони дерев сильним струменем води. Іноді рекомендують застосовувати народні методи, як-от відвар томатної зелені, настій листя лопуха, молочаю, гіркого перцю, полину, деревію. Але вони, по перше, малоефективні, а, по друге, обробляти ними великі дерева досить проблематично. Навесні до початку цвітіння застосовують інсектицидні препарати.
Тарас КОВІНЬКА.