Однією з пріоритетних груп для вакцинації від COVID-19 в Україні залишаються працівники сфери освіти, нагадують у МОЗ України. Через специфіку своєї роботи вони постійно перебувають у тісному контакті з багатьма людьми, а отже, мають вищий ризик захворіти.
Новий навчальний рік в українських школах розпочався в очному форматі, адже всі області на початку навчального року перебували на «зеленому» рівні епідемічної небезпеки. Наразі вся Україна перебуває в «жовтій» зоні, відтак відкритими для відвідування лишаться тільки ті заклади освіти, де вакцинованих співробітників понад 80 відсотків (як і при «помаранчевій»). При «червоному» ж рівні працюватимуть тільки дитсадки й початкові класи з таким само відсотком щеплених працівників.
ЗАХИЩАЮТЬ НЕ ЛИШЕ СЕБЕ, А Й ДІТЕЙ
Вакцинованих принаймні однією дозою освітян близько 40 відсотків. Вакцинація є одночасно добровільним і дуже відповідальним кроком, тому що таким чином педагоги захищають не лише себе, а й дітей.
COVID-19 може бути дуже небезпечним для людей, старших за 60 років або з хронічними захворюваннями (бронхіальна астма, діабет, гіпертонія, онкологічні захворювання тощо), а також освітян, які через специфіку своєї діяльності постійно контактують із великою кількістю учнів і наражаються на небезпеку захворіти. Саме тому щепитися від COVID-19 — означає захистити своє життя.
Вакцинуватись варто і тим педагогам, які вже перехворіли, зважаючи на те, що можна повторно заразитися й отримати серйозні ризики для здоров’я. А в умовах щоденного спілкування з десятками, а то й сотнями людей — ризик захворіти зростає.
Вакциновані дорослі захищають дітей, які не мають права на щеплення від COVID-19 через свій вік. Йдеться як про вчителів чи вихователів, так і про батьків та інших членів сім’ї дитини. Здебільшого діти переносять ковід у легкій формі, проте ніколи достеменно не відомо, хто з них як саме відреагує на вірус. Саме тому і батьки, і педагоги мають взяти на себе відповідальність за здоров’я та життя дітей і створити навколо них щит із вакцинованих дорослих.
ПРИКЛАД ДЛЯ ВСІЄЇ ГРОМАДИ
«Вакцинація — це наша перепустка в офлайн освіту. Я, працюючи в школі, де більше 80 відсотків вакцинованих колег, розумію, що можу провести цей рік у звичних умовах, в класі з дітьми. Це можливість бачити очі дітей та отримувати від них зворотній зв’язок щомиті.
Якщо освітянин думає про себе, свою сім’ю та оточуючих, розуміє, що навіть у разі зараження, краще перехворіти у легкій формі, то вакцинуватись потрібно. Цим ми також показуємо приклад батькам наших учнів, колегам, громаді та всьому суспільству. Вчителям частіше за все довіряють», — розповіла Ольга Калінкіна, вчителька біології загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів №12 міста Бердичева Житомирської обл.
Тим паче, школа може стати й епіцентром поширення коронавірусу. Як це сталося, наприклад, у США, де невакцинований учитель заразив коронавірусом половину учнів у класі, а загалом захворіли 26 осіб. Переважна більшість хворих були невакциновані, зокрема й через вік.
Подібна ситуація могла би статись, якщо вірус у школу приніс би хтось із учнів, тож відповідальність лежить не лише на вчителях, а й на батьках.
ЯК ПОВОДИТИСЯ
Щоб школа була безпечним місцем як для педагогів, так і для дітей, варто дотримуватись протиепідемічних заходів, визначених постановою головного державного санітарного лікаря України №9 від 26 серпня 2021 року.
Це зокрема:
* миття рук;
* допуск до роботи лише тих працівників, що не мають симптомів хвороби чи підвищеної температури та за умови використання маски;
* ізоляція дитини, що має симптоми гострої респіраторної хвороби;
* використання маски під час пересування школою як дорослими, так і дітьми, старшими 12 років;
* графік входу до школи та виходу з неї, а також перерв, за якого не виникає скупчень дітей;
* проведення окремих уроків просто неба (за можливості);
* самоізоляція всього класу в разі підтвердження в когось із дітей COVID-19.
Окрім усіх щоденних заходів, директор, педагоги та інші працівники закладу освіти мають зробити відповідальний крок та вакцинуватись. Це допоможе особисто їм запобігти ускладненням від хвороби чи смерті, а школі — навіть у разі спалаху ковіду, якомога швидше повертатись до недистанційного навчання та звичного ритму роботи.
Вакцинуватись мають також і батьки та інші дорослі, що оточують дітей. А дітей із симптомами хвороби — залишати вдома. Міністерство охорони здоров’я також рекомендує щепити вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech дітей віком від 12 років, які мають супутні хвороби, що можуть ускладнити перебіг COVID-19.
Тільки весь цей комплекс заходів зможе запобігти новим спалахам ковіду в школах.
ДЕ ЩЕПИТИСЯ
Працівники закладів освіти можуть щепитись в один із двох способів.
- Звернутись до керівника закладу та повідомити про своє бажання вакцинуватись; той збере список охочих і за відповідним алгоритмом організує процес щеплення.
- Самостійно в найближчому пункті чи центрі вакцинації. Записатися можна онлайн або за контактним телефоном центрів вакцинації та пунктів щеплення. Перелік і контакти центрів та пунктів можна дізнатись на сайті list.covid19.gov.ua або за телефоном контакт-центру МОЗ: 0 800 60 20 19.
Щеплення проти COVID-19 ефективно запобігають тяжкому перебігу хвороби й рятують життя. Досвід західних країн, в яких щеплено значну частку населення, показав, що рівень госпіталізації та смертей серед вакцинованих низький. Проте пам’ятайте, що вакцинація не дає стовідсоткового захисту, тож після щеплення необхідно продовжувати носити захисні маски, триматися соціальної дистанції, мити руки та дотримуватися інших протиепідемічних вимог.