Багато українців, котрі тікали від війни, вже з радістю повернулися б додому. Та що робити, якщо в рідному місті, селі все ще небезпечно, а грошей на подальшу оренду житла, де перебували досі, бракує? Про це запитують і наші читачі, телефонуючи до редакції. У такому разі держава може забезпечити безоплатним житлом. Ось корисна інформація від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Програми «Єднання заради дії» та Stabilization Support Services.
ДЕРЖАВНІ ІНІЦІАТИВИ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ЖИТЛО ВПО
Фонд житла, призначеного для тимчасового проживання ВПО, формують сільські, селищні та міські ради або уповноважені ними органи шляхом:
- викупу (придбання) житла;
- будівництва нового житла;
- реконструкції наявних будинків і гуртожитків;
- переобладнання нежитлових приміщень у житлові;
- передачі житла в комунальну або державну власність;
- капітального ремонту об’єктів житлового фонду, зокрема об’єктів соціального призначення.
(Деталі: постанову Кабміну від 29.04.22 р. №495).
До фонду можуть бути включені тільки вільні житлові приміщення. ВПО та членам їхніх сімей безоплатно надається житлове приміщення з фонду за місцем фактичного проживання/перебування в межах території уповноважених органів і виділяється на строк до одного року з можливістю продовження на наступний строк, у разі відсутності змін в їхньому статусі та якщо вони не набули іншого місця проживання.
У першу чергу на житло з державного фонду мають право:
- родини з дітьми, особливо багатодітні;
- непрацездатні особи;
- вагітні жінки та інші вразливі категорії населення, зокрема особи пенсійного віку з числа тих, житло яких було зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії рф.
Пріоритетність надання ВПО житлових приміщень із фонду визначається за кількістю балів, яку набере ВПО/сім’я.
Для взяття на облік громадян, котрі потребують житла для тимчасового проживання, ВПО подає заяву (за формою згідно з додатком 1 із підписами всіх повнолітніх членів сім’ї) до уповноваженого органу, в межах території якого вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО.
КОРИСНІ ІНІЦІАТИВИ ТА ПОСИЛАННЯ
Спільна ініціатива Офісу Президента й АТ «Укрзалізниця». На сайті ініціативи можна знайти житло та отримати гуманітарну допомогу в межах усієї країни. На вокзалах Києва, Харкова, Одеси, Запоріжжя та Лозової працівники «Укрзалізниці» реєструють у системі громадян, які евакуюються, і допомагають із поселенням.
Контакт-центри з питань розміщення тимчасово евакуйованих діють у 14 регіонах: Вінницька, Волинська, Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька області.
«Прихисток» — https//prykhystok.goy.ua
«Допомагай» — https//dopomagai.org
Національний портал з пошуку житла для ВПО — https://cutt.ly/FKnPaNI
Номери телефонів обласних контакт-центрів із питань розміщення ВПО за посиланням: https://cutt.ly/5KnOCuZ
Також можна звертатися до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 800-213-103.