Цей вітамін не виробляється самостійно в організмі, але відіграє важливу роль у його життєзабезпеченні. Без нього немає кровотворення, не працює мозок, пам’ять і вся нервова система. Тому дуже важливо стежити, щоб вітамін В12 надходив із їжею в необхідній кількості.
В12 – єдиний вітамін, що містить кобальт і кобальтовмісний йод, тому його ще називають ціанокобаламіном. Належить до класу водорозчинних. Його дефіцит більш властивий старшим людям. Із віком унаслідок атрофії шлунково-кишкового тракту всмоктування і засвоєння вітаміну В12 порушується, навіть якщо його в організмі достатньо.
Найчастіше нестача вітаміну проявляється в людей зі зниженою кислотністю або тих, хто приймає на постійній основі інгібітори протонної помпи чи антациди – препарати, що пригнічують секрецію соляної кислоти у шлунку, які застосовують при лікуванні гастритів, виразок. Також від його нестачі страждають вегетаріанці або люди, що вживають мало м’ясних продуктів.
Оскільки В12 необхідний для роботи нервової системи, його низький рівень спричиняє погіршення роботи периферичних нервів. При цьому людину непокоїть оніміння кистей і стоп, що супроводжується поколюванням і печінням, особливо в кінчиках пальців. Річ у тім, що нерв вкритий оболонкою, у формуванні якої бере участь вітамін В12. Якщо його бракує, нерв оголюється, виникає «замикання», нервовий імпульс надходить неправильно. Пошкоджує нервові клітини й гомоцистеїн. Високий рівень у крові цієї амінокислоти спостерігається в людей похилого віку досить часто. Це призводить до появи втоми, запаморочення, нерегулярного серцебиття, м’язової слабкості, зниження розумових здібностей, підвищує ризик інсультів і хвороби Альцгеймера. Вітамін В12 нейтралізує гомоцистеїн, зберігаючи нервові клітини неушкодженими.
Інша важлива функція цього вітаміну – кровотворення. При його нестачі кількість еритроцитів значно зменшується, процес відтворення ДНК різко сповільнюється. Самі червоні кров’яні тільця збільшуються в розмірі, термін їхнього життя знижується, що призводить до анемії, симптомами якої є задишка, слабкість. На цьому тлі також може почати розвиватися недоумство.
Вітамін В12 присутній лише в тваринній їжі: яловичині, баранині, яйцях, оселедцях і морепродуктах. Чемпіонами за його вмістом є печінка та серце індички. Нестачу цього вітаміну допоможе розпізнати лікар, який направить на аналіз, а потім призначить його прийом у вигляді ін’єкцій чи таблеток.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.