ФОКУС – НА РОЗСАДУ
Основний березневий клопіт – посів і догляд за розсадою. Плекають ту, що підросла, здійснюють нові посіви. Насіння перед тим протруюють, замочують і загартовують. Висівають у поживний знезаражений ґрунт. Запорука отримання високоякісного розсадного матеріалу – достатнє освітлення, тому краще розміщувати ящики на південних, південно-східних чи південно-західних вікнах. При вирощуванні розсади важливо враховувати, що температура проростання для різних культур відрізняється.
Теплолюбним перцям і баклажанам потрібно забезпечити температуру 25–30 градусів, помідорам та огіркам – 20–25, а ось салатам – 15–20 градусів.
Починають потроху обробляти ґрунт на городі та сіяти редиску й інші холодостійкі культури. Перебирають насінну картоплю. Проводять яровізацію: ємності з бульбами розміщують у достатньо теплому місці з хорошим освітленням на 6 тижнів.
Розкривають часник, посіяний восени. Якщо з цим затягнути, посіви можуть випріти. Теплиці та парники, якщо не зробили цього раніше, важливо підремонтувати й обов’язково продезінфікувати. Для цього можна скористатись 10-відсотковим розчином каустичної соди або ж на 10 л води кладуть 3 кг гашеного вапна та 500 г мідного купоросу. Обробляють каркас і поверхні стелі та стін.
ЗАГОТОВЛЯЮТЬ ЖИВЦІ ДЛЯ ВЕСНЯНОГО ЩЕПЛЕННЯ
Оцінюють стан саду: як він перезимував. Знімають захист від гризунів. Виявлені рани, дупла та пошкодження гризунами одразу заліковують. Усередині дупла зачищають усі мертві тканини. Дезінфікують 5-відсотковим залізним або мідним купоросом. Заповнюють порожнину сумішшю з цементу (1 частина), піску (3), вапна (1) та води (скільки потрібно, щоб вийшла досить густа маса). Дупла великих розмірів спочатку заповнюють битою цеглою або щебенем.
Рани та зрізи зачищають і вкривають садовим варом чи фарбою на основі оліфи. Лишайники на деревах знищують так: за допомогою спеціальних шкребків обдирають, намагаючись не пошкодити деревину, підстеливши на землю поліетилен. Потім стовбури обробляють 5-відсотковим розчином залізного купоросу.
Основні ж березневі роботи полягають в обрізуванні плодових дерев, а також ягідників. Встигнути важливо до набухання бруньок. Під час обрізування заготовляють живці для весняного щеплення. На малині видаляють старі й дрібні пагони, якщо не вирізали з осені.
До розпускання бруньок дерева, кущі та ягідники з профілактичною метою обробляють 3-відсотковим розчином бордоської рідини. Дуже корисними ранньої весни є обробки саду концентрованим розчином сечовини (карбаміду). Це захищає від шкідників і багатьох хвороб (зокрема парші). А ще є чудовою поживою (азот). Якщо сад сильно страждає від шкідників, можна додати ще й мідний купорос (на 10 л води 700 г карбаміду та 50 г мідного купоросу).
На дерева одягають ловчі пояси від шкідників. Смородину та аґрус від них бажано обробити дуже гарячою водою (80–90 градусів). На лійку перед тим одягають ситечко, щоб бризки рівномірно потрапляли на всі пагони.
Також березень – сприятлива пора для посадки дерев і кущів. У цей час вивішують шпаківні. Хоча шпак і обожнює ласувати черешнею та іншими ягодами, він – санітар саду, знищує безліч шкідливих комах. На початку місяця повторюють побілку дерев.
Продовжують знищувати гнізда зимуючих шкідників. Триває стратифікація насіння плодових культур. Залежно від погодних умов визначають час розкриття та обрізування винограду.
ПІДЖИВЛЮЮТЬ ЦИБУЛИННІ
Продовжують висівати на розсаду насіння петуній, айстр, дельфініумів, цинерарії, гацанії, чорнобривців. Так-так, чорнобривців. Вирощені з розсади, вони дадуть більш раннє цвітіння. У березні можна пікірувати розсаду квітів, висіяну в січні– лютому. Починають обрізувати та формувати декоративні чагарники. Прямо по мерзлому ґрунту підживлюють азотними добривами тюльпани, нар циси, лілії.
Ретельно оглядають бульби бегоній та жоржин, сховані на зберігання. Закладають на пророщування гладіолуси. У березні вже зацвітають найнетерплячіші квіти – крокуси, мускарі, гіацинти. Їх також можна підживити.
На підвіконнях триває активна пересадка та розмноження вазонів.