Якщо ви стали помічати перебої в роботі серця — воно то завмирає, то б’ється частіше, ніж зазвичай, — це можуть бути симптоми аритмії. «Порадниця» розібралася, чому вона виникає, кому загрожує та як можна нормалізувати серцевий ритм.
— Аритмія — це патологічний стан, при якому порушується частота серцевих скорочень, — пояснює лікар-кардіолог Лілія МАЙОРОВА. — В цілому це загальна назва патології, яка об’єднує будь-яке відхилення ритму серцебиття від нормального. Існує кілька поширених видів аритмії, у кожного — свої причини розвитку, симптоми й способи лікування. Але будь-який вид аритмії здатний призвести до серйозних ускладнень. Патологія буває вродженою (рідше) та набутою.
У нормі в стані спокою кількість серцевих скорочень становить від 60 до 80 на хвилину. Але це число може змінюватися залежно від низки факторів, наприклад, під час сну пульс сповільнюється, при фізичному навантаженні — частішає.
Розрізняють кілька основних видів аритмій. Це брадикардія, коли частота пульсу менше 60 ударів на хвилину (варіант норми при гарному самопочутті, часто зустрічається у спортсменів); і тахікардія — більше 80 ударів на хвилину (норма при інтенсивних фізичних навантаженнях, стресі, вживанні кави, але не в стані спокою).
Різновидом тахікардії є екстрасистолія — стан, при якому в нормальний ритм серця вплітається передчасне скорочення, що відчувається людиною як «поштовх у груди» або навіть «зупинка серця». Ще один варіант тахікардії — пароксизмальний напад, коли у здорової людини так різко й сильно частішає пульс, що неможливо підрахувати удари (їх може бути до 200 на хвилину).
Але найбільш поширена — миготлива аритмія (фібриляція передсердь), при якій передсердя перестають скорочуватися синхронно, пульс стає нерівним, що призводить до збоїв у роботі серця. У віці після 65-ти на миготливу аритмію скаржаться мінімум 10 відсотків пацієнтів. При цьому небезпечною вважається не сама патологія, а її можливі ускладнення, зокрема інсульт.
Характерні загальні симптоми аритмії — неритмічне серцебиття, раптова слабкість, запаморочення, головний біль, напади задишки, відчуття тиску в області серця, біль у грудях, іноді втрата свідомості. Також буває тремор кінцівок, безсоння, напади паніки.
Причинами розвитку аритмії можуть стати гормональні зміни в організмі, зайва вага, шкідливі звички, зловживання жирною їжею, перевтома, прийом деяких ліків. Грає роль і спадковість, наявність у пацієнта цукрового діабету, захворювань серцево-судинної та нервової систем.
— Для діагностики аритмії проводиться УЗД й електрокардіографія серця, також іноді рекомендована ЕКГ при фізичних навантаженнях або моніторинг кардіограми протягом доби й більше (для цього на пацієнті закріплюють спеціальний портативний апарат), — каже кардіолог Лілія Майорова. — Лікування призначається після встановлення виду аритмії. Воно може включати медикаменти (заспокійливі, гіпотензивні та кардіопрепарати), фізіотерапію або оперативне втручання (катетерна аблація, кріоаблація, установка електрокардіо-стимулятора).
Допоможе подолати аритмію й дієта: з меню доведеться виключити жирні страви, свинину, алкоголь, каву, міцний чай. Натомість важливо додати в раціон продукти, багаті на калій, кальцій і магній: банани, сухофрукти, мед, смородину, петрушку, капусту, сир.
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ
✔ Візьміть по 200 г кураги, волоських горіхів і родзинок, один повністю протертий разом зі шкіркою лимон та 100 г меду. Ретельно змішайте всі інгредієнти. Приймайте суміш уранці натщесерце по 1 ст. ложці протягом місяця.
✔ 2 чайні ложки сухих квіток календули залийте 2 склянками окропу, настоюйте 2 год., процідіть. Пийте по 0,5 склянки настою тричі на день до їди до поліпшення самопочуття.
✔ 1 чайну ложку меду розмішайте в 0,5 склянки соку буряка. Пийте тричі на день до їди. Цей засіб також добре знижує артеріальний тиск.
✔ Змішайте в рівних частках аптечні настоянки глоду, пустирника та валеріани. У чверть склянки теплої води додайте 30 крапель «вашої» настоянки та чайну ложку меду. Приймайте двічі на день: в обід і перед сном. Серцевий ритм повинен налагодитися вже після 10 днів прийому.
✔ Змішайте в рівних пропорціях сік буряка, моркви та чорної редьки. Пийте по 0,5 склянки тричі на день протягом місяця при будь-яких видах серцевої аритмії.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.