В Україні діє Календар профілактичних щеплень, затверджений наказом МОЗУ «Про внесення змін до Календаря профілактичних щеплень в Україні» від 18.05.2018 р. №947. Календар опублікований у №30 «Порадниці» від 26.07.2018 р. Знайти його можна й на офіційному сайті МОЗУ. Відповідно до нього в Україні обов’язковою є вакцинація дітей від 10 небезпечних хвороб. Вакцини однокомпонентні та багатокомпонентні (захищають від одного або двох чи більше захворювань). Якщо 95 процентів людей мають імунітет проти інфекційного захворювання, воно не пошириться. Такий імунітет називається колективним і захищає дітей, котрих не можна вакцинувати через протипоказання. На жаль, рівень вакцинації в Україні низький, про колективний імунітет годі й говорити. Багато мам відмовляються робити щеплення своїм дітям. Цю проблему коментує фахівець, лікар-епідеміолог, викладач медичного коледжу, член ГО «Батьки за вакцинацію» Катерина Голінська (на фото).
ТРІШКИ ІСТОРІЇ
Історія вакцинації тісно пов’язана з епідеміями інфекційних захворювань. Людство шукало способи боротьби з епідеміями. За Середньовіччя на Сході застосовували так звану варіоляцію (коли невелику кількість рідини з гнійника хворої на віспу людини втирали в шкіру здорової людини, яка хворіла, але швидко одужувала, отримуючи імунітет). Наприкінці XVIII ст. англійський лікар Едвард Дженнер уперше публічно щепив хлопчика вмістом гнійника хворої на коров’ячу віспу доярки. Вміст гнійників на шкірі корів він назвав вакциною, від слова «vacca», що означає корова. Хлопчик став невразливим до натуральної віспи, а людство отримало величезне відкриття, яке в подальшому врятувало не одне життя.
Минуло понад 200 років. Учені винайшли вакцини від 30 інфекцій. Та попри це ми й досі спостерігаємо спалахи хвороб, ефективний спосіб запобігання яким – вакцинація – давно існує. Але відмова від щеплень призводить до підвищення захворюваності та спалахів.
БАТЬКІВСЬКІ СТРАХИ
Чому батьки бояться щеплень? Їх може лякати склад вакцин. Крім чужорідних речовин (антигенів), які допомагають формувати імунітет, вона містить стабілізатори, що підтримують ефективність вакцини при її зберіганні, консерванти, які додають у багатодозні флакони для росту мікроорганізмів, антибіотики для запобігання зараженню бактеріями середовища, на якому вирощують збудників, і ад’юванти – підсилювачі імунної відповіді. Але їх – мізерна кількість, тож боятися не варто.
Дехто з батьків вважає, що щепити дитинку з пологового будинку не слід, аби не перевантажувати імунну систему, яка, до речі, щохвилини стикається з сотнями антигенів і нормально на це реагує. А зволікання зі щепленнями загрожує серйозними наслідками. Приклад – нинішня ситуація, коли дедалі частіше реєструють випадки правцю або дифтерії.
Чи буде малюк надійно захищений, якщо пройде імунізацію? Кожна дитина реагує на щеплення по-різному, але навіть проведена за всіма правилами вакцинація не дає 100-процентного захисту. Проте вакцинована дитина значно краще захищена, ніж не щеплена.
Є така думка, що перехворіти – це значно безпечніше, аніж робити щеплення. Та хвороба завдає страждань, ускладнень і може призвести до інвалідності, у деяких випадках – навіть смерті. При вакцинації така ймовірність дорівнює практично нулю.
І нарешті, батьки переймаються станом дитини після щеплення – підвищення температури, почервоніння в місці ін’єкції тощо. Перед щепленням медик має попередити їх про можливі наслідки і як із цим боротися. Наприклад, підвищення температури до 38-38,5 градусів – нормальне. Дитині можна дати жарознижувальний засіб (ібупрофен чи парацетамол) у призначених лікарем дозах. Антигістамінні (протиалергійні) засоби й компреси не потрібні.
Перед щепленням переконайтеся, що малеча здорова. Поміряйте температуру й оцініть загальний стан. Протипоказання до щеплення – гостре захворювання з температурою понад 38,5 градусів. Риніт як наслідок перенесеного ГРВІ не є протипоказанням. Решта – у компетенції вашого лікаря, який приймає рішення, оглянувши дитину. Після щеплення можна гуляти, купатися, ходити в гості, тобто жити як зазвичай.
ПІДСТУПНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ
Кір – одне з найбільш заразних інфекційних захворювань. Вірус кору передається від хворої до здорової людини повітряно-крапельним шляхом і виживає на об’єктах довкілля до 2 год. Для недуги характерні такі симптоми, як висока температура, головний біль, кашель, запалення слизової оболонки очей та висип, що з’являється на 4-5 день хвороби. 9 із 10 неімунізованих осіб, які контактували з хворим, будуть заражені. Кір дає дуже серйозні ускладнення: енцефаліт, пневмонію, а може призвести до інвалідності й навіть смерті.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку в світі 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, а понад 800 тисяч помирають від інфекції та її ускладнень. Спалахи захворювання мають циклічний характер – кожні 5-6 років. Головна причина – низьке охоплення щепленнями. Зокрема в Україні близько 390000 дітей у віці до 18 років не мають необхідних щеплень. Також слід зазначити, що специфічного лікування не існує, єдиний спосіб запобігти ускладненням – вакцинація!
Якщо виникають питання щодо вакцинації, долучайтеся до спільноти у соціальній мережі Фейсбук (https://www.facebook.com/groups/bzvorgua/), де фахівці оперативно нададуть консультацію.
Підготувала Наталія ГАВРИЛЕНКО.