Усе, що ми їмо, потрапляє у досконалу біохімічну лабораторію — шлунково-кишковий тракт, населений різними групами мікрофлори.
У нормі в тонких кишках завдяки дезінфікуючій дії кишкового соку бактерії майже повністю відсутні й процеси бродіння та гниття не відбуваються.
Нижні відділи тонких і верхні відділи товстих кишок населені мікробами бродіння, що розкладають клітковину. У нижніх відділах товстих кишок переважають мікроби гниття, які розкладають білкові речовини. Це не шкідливі бацили, котрих слід боятися, а наші захисники від недуг.
Здоров’я кишечнику визначає багато чого. Особливі мікроорганізми утворюють вітаміни, котрих немає в продуктах харчування. Від кишечнику залежить і наш імунітет, і баланс води в організмі, навіть розумова діяльність.
Легко здогадатися, що такий важливий орган має бути в центрі уваги й турботи. А постраждати він може від неправильного харчування, вживання алкоголю, куріння, стресів, лікарських препаратів, та ще й у комплексі з поганим станом довкілля. Що відбувається під дією згаданих факторів із «населенням» кишечнику? Корисні мікроби витісняються шкідливими, котрі виділяють токсичні продукти своєї життєдіяльності й отруюють організм. Це називають дисбактеріозом, при якому людина почуває себе кепсько, знижуються опірні сили організму і життєвий тонус (настає так званий синдром хронічної втоми).
Як подолати цю напасть? Передусім треба проконсультуватися з лікарем, котрий визначить причини, які спричинили негативні зміни, порекомендує необхідну дієту. Наприклад, порадить вживати менше смаженого і страв із борошна, ввести до меню більше овочів і каш, оскільки вони містять харчові волокна, котрі стимулюють ріст корисних мікроорганізмів і виведення токсинів з кишечнику. Дуже корисні печені яблука, багаті на вітаміни, здатні зв’язувати токсини. Бажано вживати більше кисломолочних продуктів (кефір, йогурт, кисляк) — вони відновлюють правильний склад мікрофлори.
Щоб позбутися інтоксикації, найчастіше використовують особливі речовини — сорбенти, до яких «прилипають» токсини. Найпоширеніший і найбільш доступний сорбент — активоване вугілля. Але наука не стоїть на місці, вона подарувала нам ентеральні медичні препарати, до яких належать аттапульгіт, смекта тощо, їх ефективність у десятки разів більша за активоване вугілля, через що в медицині використовуються для лікування різних інтоксикацій (отруєння алкоголем та неякісними продуктами, захворювань шкіри, печінки й нирок).
Однак слід пам’ятати: сорбенти треба приймати за 20—30 хв. до вживання їжі, тривалість курсу — не більш як тиждень, їх не слід сполучати з іншими препаратами (адже крім токсинів, вони зв’язують усе — і харчові речовини, й ліки, і вітаміни). Звісно, не забудьте спочатку проконсультуватися з лікарем. Самолікування неприпустиме.
При появі ознак дисбактеріозу — зниженні апетиту, неприємному присмаку в роті, нудоті, метеоризмі, проносі або закрепах, зниженні працездатності також слід звернутися до лікаря. Деякі види кишкового дисбактеріозу (особливо стафілококовий, кандидамікозний) можуть перейти у сепсис.
Олександра САДОВСЬКА, кандидат медичних наук.