Він необхідний як у буденному житті, так і під час підготовки до епідемії грипу. Проте значення вітаміну С часто перебільшують, приписують йому стимуляцію імунітету, що в принципі не властиво вітаміну. У чому ж справа? Потрібно знати механізми впливу вітаміну С на організм.
Основна дія вітаміну С — нормалізація проникності кровоносних судин. Саме ця властивість використовується для профілактики грипу, якому за таких умов складніше проникнути до організму. При тривалому дефіциті вітаміну С проникність судин різко зростає. Розвиваються розриви дрібних судин, мікрокровотечі, внаслідок чого порушується обмін речовин у тканинах, вони не одержують повноцінного живлення і, що важливіше, не відбувається повноцінного видалення продуктів обміну речовин. Організм на клітинному і тканинному рівнях старішає, зношується, і ймовірність занедужати на грип зростає.
Норма вітаміну С — 70—100 мг на добу для звичайної людини, 150—200 мг — для вагітних, матерів-годувальниць і для людей, які займаються важкою фізичною працею. Тоді обмін речовин оптимальний. Частина вітаміну С накопичується в печінці (у разі задовільного її стану), і його вистачає на 4—6 місяців. Тому літнє споживання фруктів забезпечує організм вітаміном С до весни.
При споживанні більш значних кількостей (наприклад, синтетичних препаратів) розвивається гіпервітаміноз. Судини стають крихкими, ламкими, що супроводжується розвитком мікрокровотеч і порушенням живлення тканин. Особливо це небажано в літньому віці, коли вже є явища атеросклерозу судин. До порушень центрального кровообігу додаються ще й периферичні розлади. Але цим неприємності не обмежуються. При окислюванні вітаміну С утворюється кетогулонова кислота, яка токсично діє на залозисту тканину, і насамперед на підшлункову залозу. Розвивається чи прогресує цукровий діабет.
Але й це ще не все. Підвищені дози вітаміну С підсилюють функцію надниркових залоз, змушують виділяти багато гормонів кори надниркових залоз, що пригнічують імунітет. Це речовини, які найдужче пригнічують імунітет організму. Також високі дози вітаміну С маскують патологію суглобів, алергічні захворювання, захворювання шкіри тощо — тимчасово. Потім вони спалахують знову, але вже в застарілому вигляді.
Пригнічення імунітету вітаміном С через гормони надниркових залоз — не єдиний неприємний момент. Ці гормони підвищують рівень цукру в крові — й загострюється цукровий діабет. Підвищують рівень артеріального тиску — і загострюється гіпертонічна хвороба. Збільшують частоту скорочень серця — підсилюється аритмія. Підвищують рівень холестерину в крові — активніше прогресує атеросклероз судин. Підвищують м’язовий тонус — прогресує патологія суглобів, остеохондроз хребта. Тобто розвиваються основні хвороби старіння: атеросклероз судин, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, обмінно-дистрофічні захворювання суглобів (артроз, остеохондроз). Миттєвий ефект, короткочасне підвищення працездатності навряд чи компенсує і виправдовує ризик. Тож не зловживайте високими дозами вітаміну С.
Оптимальна судинозміцнювальна дія з’являється у разі комбінації вітамінів С і Р. Це або аптечний препарат аскорутин, або плоди чорної смородини, трава гречки посівної, листя кропиви дводомної, відвар вівса з відваром шипшини (готувати окремо), відвар вівса і лимонний або обліпиховий сік (змішувати холодними) тощо.