Багато хто має хибну звичку — запивати їжу. Хто водою, хто чаєм або кавою, компотом, соком… Деякі — за звичкою, збереженою з дитинства, інші — у розрахунку на прискорення процесу їжі за браком часу. Головне ж, що всі разом шкодять своєму шлунково-кишковому тракту якісно перетравлювати, а отже, засвоювати їжу, постачаючи організм поживними речовинами.
Річ у тім, що під час жування вже у роті починається процес перетравлення. Для цього їжа просочується слиною, в якій містяться відповідні сполуки. У разі ж запивання нормальне слиновиділення уповільнюється, а з ним й участь у травленні різних ферментів, ензимів, необхідних для його ефективності. Тобто знижується їх прийнятна для певних біохімічних реакцій концентрація.
За фізіологічними нормами, краще за 15—20 хв. до приймання їжі випити склянку чистої негазованої води, аби змити зі стравоходу слиз і поповнити запаси рідини. По завершенні трапези не варто запивати їжу традиційним «третім» — компотом, соком або будь-яким іншим напоєм, щоб не порушувати процес травлення знову ж таки зміною концентрації шлункового соку, навіть припиненням його виділення.
Володимир БОДНЯ, лікар-гастроентеролог.