Близько 85 відсотків інформації людина сприймає завдяки очам, а одразу усвідомлює й запам’ятовує лише 40%. Ще менше — коли нормальній роботі зорових аналізаторів заважають очні захворювання та їх наслідки.
У ЯКИХ ВИПАДКАХ ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?
До типових ознак захворювання очей належать почервоніння повік, очного яблука, біль у ньому; набряки; рідкі виділення, їх загуснення до твердого стану; сльозотеча; свербіння, різь; нечіткість, затуманення, двоїння зорового зображення; цятки, «блискавки», пелена перед очима; відчуття «піску», стороннього тіла в очах; світлобоязнь, порушення сутінкового зору; зміна розміру і форми зіниць, кута огляду очей; випадання вій; екзофтальм (зміщення очного яблука вперед — витрішкуватість).
З-поміж вікових очних захворювань передусім слід виокремити макулярну дегенерацію в осіб за 50 років. Характерна ознака — поява так званої «сліпої плями», тобто порожньої ділянки в полі зору.
Серед інших симптомів, які свідчать про патологічні зміни в очах, відтак мають насторожувати, — періодична ілюзія, коли прямі лінії здаються хвилястими, або поява коричневого забарвлення у сприйманні навколишнього середовища, що супроводжує розвиток катаракти (помутніння кришталика ока). Через напруження очей для кращого сприйняття об’єктів може дошкуляти головний біль. Докладніше про катаракту читайте в одному з наступних номерів.
У разі розвитку глаукоми, для якої характерні специфічні дефекти у полі зору, зниження його гостроти на тлі дистрофічних змін у дренажній системі ока, блокади шляхів відтоку внутрішньоочної рідини, а найгірше — відмирання зорового нерва, що призводить до сліпоти. Докладніше про глаукому див. «Порадницю» №15 за 11 квітня 2019 р.
Утім, навіть без будь-якої підозрілої симптоматики кожна людина для профілактики має відвідувати бодай двічі на рік лікаря-офтальмолога.
Ольга ЄФРЕМОВА, офтальмолог вищої категорії.
Докладніше про причини втрати зору, гімнастику для очей та як харчуватися, щоб добре бачити, читайте у “Порадниці”№31 від 1 серпня 2019 року.