Серед традиційних сезонних небезпек особливе місце належить ураженню блискавкою. Й справді, якщо харчове отруєння, травма (навіть така непроста, як перелом кінцівки), укус комахи, змії або тепловий удар мобілізує чи не всіх навколо потерпілого для надання необхідної до приїзду «швидкої» невідкладної допомоги, то «вогонь небесний» у багатьох викликає ледве не первісний жах, внаслідок якого навіть дехто з розсудливих за нормальних умов людей стає здатним на найбезглуздіші вчинки — аж до закопування потерпілого по шию в землю (як у відомому кінофільмі «Біле сонце пустелі»).
Тим часом це, безумовно, небезпечне для життя явище являє собою ураження електричним розрядом, що виникає під час грози. Небезпеки додає і повітряна ударна хвиля, яка може відкинути людину на кілька метрів, спричинивши струс мозку, згадані вже переломи, забиття тощо.
Насамперед слід назвати заходи безпеки, адже легше запобігти проблемі, ніж усувати її наслідки. Від ураження блискавкою під час грози не застрахований ніхто, але найбільше ризикують люди, котрі внаслідок різноманітних обставин тривалий час перебувають на відкритому просторі, — працюють на городі й у полі, випасають худобу, рибалять тощо. Їм (та й усім нам) треба знати, що блискавка небезпечна, коли за спалахом одразу чути грім. Це означає, що грозова хмара розташована безпосередньо над вами. Якщо гроза захопила вас зненацька на відкритій місцевості, дотримуйтеся правил безпеки: за відсутності надійного укриття поблизу сядьте на землю й схиліть голову до колін; зніміть із себе металеві предмети; не шукайте порятунку від дощу під високим одиноким деревом; якщо купаєтеся, негайно вийдіть із води.
А що робити, знайшовши потерпілого? Насамперед — визначити, чи справді його уразила саме блискавка. Якщо він притомний, розпитайте про симптоми (а вони такі: різкий головний біль, втрата рівноваги, біль в очах, погіршення зору, розлади слуху і навіть функцій життєво важливих внутрішніх органів). У тяжких випадках, коли людина непритомна, зверніть увагу, чи немає опіків на тілі — це також характерні ознаки ураження блискавкою.
Переконавшись, що причина травми — саме блискавка, негайно викличте «швидку» і надайте першу допомогу. Якщо потерлілий притомний, покладіть його на рівну поверхню, дайте 30 крапель корвалолу, послабте комір сорочки і пояс, зволожте холодною водою груди і потилицю; за наявності уражених опіками ділянок по змозі обробіть їх будь-яким антисептиком і накладіть пов’язку; якщо він втратив свідомість, починайте робити штучне дихання і непрямий масаж серця до приїзду «швидкої».
Постраждалу від блискавки особу слід терміново госпіталізувати до найближчої лікарні, причому транспортування здійснюють обов’язково на ношах у положенні лежачи. Втім, за цим простежать лікарі «швидкої допомоги».