Очі, тобто зоровий аналізатор, — основний постачальник інформації. На жаль, цей складний орган чуття з роками «зношується» (амортизується), тобто його функції погіршуються з віком, і це неминуче. Аби мати нормальний зір щонайдовше, необхідно берегти очі від механічного, хімічного травмування, перенапруження, дії шкідливих чинників, як-от яскраве світло, ультрафіолетове опромінення (сонце), контакт з їдкими, токсичними речовинами.
Щодо останніх, або іритантів (лат. irritantis — подразнювач), то про їх дію сигналізують різь, навіть біль, сльозотеча. Жоден контакт з такими речовинами не є корисним для очей, як, приміром, запевняє поширений міф про начебто сприятливу реакцію на випари цибулі або часнику під час їх подрібнення. Так, ці загалом корисні овочі містять леткі агресивні речовини, що й спричиняють захисну сльозотечу, — так звані лакриматори (лат. lacrima — сльоза), зокрема сульфідні (сіркові) сполуки. При їх взаємодії зі слізною рідиною, що покриває очні яблука, утворюється сірчана кислота, яка подразнює слизову оболонку, спричиняючи підвищене виділення слізної рідини. Для захисту від дії випарів цибульного соку можна використовувати окуляри для підводного плавання або перед різанням цибулі помістити її на 5–10 хв. у морозильну камеру.
Негативно на стані очей, зокрема функції зорового нерва, сітківки, кришталика, позначається недостатнє або неякісне освітлення, особливо штучне. Річ утім, що всі електричні освітлювальні прилади мерехтять, нехай і непомітно, справляючи шкідливий для зорового нерва так званий стробоскопічний ефект. До таких, поряд зі звичайними «лампочками Ілліча», належать люмінесцентні, дугові ртутні, натрієві високого тиску, металогалогенні, світлодіодні лампи. Тому напружено і довго працювати при штучному освітленні не слід. Між іншим, монітори комп’ютера також мерехтять. А за санітарно-гігієнічними нормами порівняно безпечною вважається пульсація світла, що не перевищує 5 відсотків. Цей параметр вимірюють спеціальним приладом. Монітори нових поколінь оснащено системою ручного регулювання мерехтіння, тож контролюйте і коригуйте його.
Для запобігання перевтомі очей під час роботи за комп’ютером доцільно кожні 40–60 хв. робити перерву для виконання нескладної гімнастики. Заплющити очі й «дивитися» праворуч, потім ліворуч (по 5 разів у кожен бік). Обертати очні яблука, прикриті повіками, по 5 разів за годинниковою стрілкою і стільки само проти неї. «Дивитися» з заплющеними очами в лівий верхній кут, потім — у правий нижній, потім назад (повторити 5 разів).
Те саме виконати у зворотному порядку.
Ольга ЕФРЕМОВА, лікар-офтальмолог вищої категорії.