Ви замінили вікна, і постало питання: як оздобити зовнішні відкоси? Залишити їх, як є, не годиться. По-перше, це неестетично. По-друге, їх треба зашити, щоб підвищити теплоізоляцію та запобігти потраплянню в приміщення вологи.
Облицьовують як відкоси, так і периметр навколо вікна. Не можна залишати зовні монтажну піну, бо з часом вона почне руйнуватись.
Найчастіше відкоси заштукатурюють. Цей спосіб бюджетний і надійний. Його недолік — недовговічність, бо з роками штукатурка може тріскатись, і її доведеться оновлювати. Щоб уникнути тріщин, наносять шар штукатурки не товще за 1,5 см. Спочатку поверхню готують: чистять від пилу, зрізують зайву монтажну піну. Раму й підвіконня захищають скотчем чи поліетиленом, щоб на них не потрапив розчин. Потім обробляють поверхню ґрунтовкою, якій треба дати висохнути. Далі монтують маяки — спеціальні металеві профілі, які кріплять за допомогою гіпсового розчину. Коли кріплення підсохне, наносять розчин. Можна купити готовий чи зробити класичний із цементу, піску та води. Розчин наносять шпателем, правилом по маяках прибирають залишки, поки поверхня між маяками стане рівною. Дехто обходиться без маяків, одразу наносить розчин. Однак краще дотримуватися технології.
Привабливий вигляд мають зовнішні відкоси, обшиті пластиком. Таке оздоблення ідеально поєднується з металопластиковими вікнами. Тим більше що пластикові панелі виготовляють у найрізноманітніших кольорах. Пластикові відкоси мають високі тепло- та звукоізоляційні властивості, добре поєднуються з будь-яким утеплювачем. Знадобляться панелі, призначені для зовнішніх робіт, бо звичайний пластик швидко «вигорить». Поверхню відкосів чистять, ґрунтують, по периметру рами встановлюють П-подібний стартовий профіль, у який потім вставляють пластикові панелі. Фіксують профіль саморізами. Під пластик можна вкласти утеплювач. Усі стики замащують силіконом. Оздоблення пластиком — не найдешевший варіант, попри всі його переваги.
Також зовнішні віконні відкоси можна зашити вологостійким гіпсокартоном. Щоб додатково захистити його від вологи, після виконання робіт фарбують акриловою фарбою. Але відкос буде не дуже довговічним. Тому гіпсокартоном зашивають зовнішні віконні відкоси, що виходять на веранди, тераси, лоджії, балкони. Він незамінний там, де треба зашити відкоси з великими пошкодженнями. Робота посувається дуже швидко, поверхня виходить гладенькою. Головний недолік — необхідність додаткового утеплення. Відкоси з гіпсокартону монтують так: установлюють обрешітку і прикручують до неї матеріал. Щілини між стіною та гіпсокартоном заповнюють монтажною піною. Після установки гіпсокартонну поверхню шпаклюють фасадною штукатуркою та фарбують або обклеюють оздоблювальними матеріалами. Також віконні відкоси оздоблюють оцинкованою сталлю. Це універсальний варіант. Кріплять металевий корпус на саморізи. Він огинає все вікно. Шви обробляють силіконовим герметиком. Матеріал зазвичай виготовляють на замовлення. По завершенні роботи метал можна пофарбувати. Такі конструкції дуже красиві та довговічні, що компенсує високу ціну.
Привабливий вигляд мають відкоси, оздоблені деревом. Найчастіше його застосовують у дерев’яних будинках. Спочатку деревину треба обробити засобами захисту. Варіантів багато: звичайна стругана дошка, вагонка, різьблені елементи тощо.
Можна обшити відкоси сендвіч-панелями, пінопластом, периметр навколо вікон оздобити каменем, деревом, клінкерною плиткою, мозаїкою, ліпниною, іншими матеріалами.
Ще один варіант оздоблення — пінопласт. Спочатку готують поверхню, як уже згадувалось вище. Потім ножем вирізують заготовки з пінопласту. На пінопласт наносять цемент-клей і прикладають до відкосів. Можна зафіксувати пінопласт ще й дюбелями. Далі на нього наносять стартову шпаклівку. На неї накладають і добре вдавлюють армовану сітку, вирізану за розміром відкосів. Щоб не деформувалися кути, встановлюють металеві кутки. Потім наносять фінішну шпаклівку, шліфують і фарбують.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.