Знайома картина: середина спекотного дня, а деякі господарі поливають город. Однак від цього не те що нема ніякої користі, а ще й шкоди рослинам можна завдати. Безперечно: регулярне зволоження ґрунту — одна з основних умов високого врожаю. Однак дотримуйтеся правил поливу. Вони нескладні, але обов’язкові.
ПОЛИВАТИ РОСЛИНИ ТРЕБА ВРАНЦІ, А ЩЕ КРАЩЕ — ВВЕЧЕРІ
Але в жодному разі не серед дня у спекотну погоду! Увечері вщухає вітер, а отже, зменшується випаровування. Однак і надто пізно поливати город небажано. Земля до заходу сонця повинна встигнути трохи підсохнути, щоб вночі не було інтенсивного випаровування, бо пізні поливи сприяють поширенню грибкових захворювань. Тож оптимальним є проміжок часу з 17 до 18 год. Вранці краще поливати тепличні рослини — щоб уночі у теплиці не створювалась надмірна вологість та конденсат.
НЕ ВАРТО ПОЛИВАТИ ГОРОД ЧАСТО І ПОМАЛУ
Це марна справа. Краще рідше, але рясно, щоб ґрунт просочився вологою якомога глибше. Крім того, не поспішайте, бажано це робити у кілька прийомів із перервою, аби вода добре увібралась. 10 л води, вилиті на 1 кв. м, просочують ґрунт приблизно на 10 см, 20 л — на 20 см і так далі. Часті, але незначні поливи спричинять лише випаровування та утворення кірки на поверхні ґрунту. А до коренів волога фактично не доходить. І не забувайте, що перезволоження не менш шкідливе, ніж нестача вологи.
ХОЛОДНА ВОДА — СТРС ДЛЯ РОСЛИН
Ще одна поширена помилка, якої припускаються господарі, — полив дуже холодною водою. Мовляв, що тут поробиш — вона ж з-під землі, з колодязя. Однак це спричиняє у рослин шок, вони хворіють, як і люди. Та й коренева система рослин холодну воду засвоює гірше. Тому для поливу попередньо краще її відстояти, доки прогріється, наприклад, у бочці. Температура води має бути не нижче 20 градусів.
Дуже зручно використовувати 5–6-літрові пластикові пляшки з-під води. У них і вода нагрівається швидше, і поливати з них зручно. З водойм також можна брати воду.
СИСТЕМИ ДЛЯ ПОЛИВУ
Нині на ринку є величезна кількість систем для поливу. Буває, господарі встановлюють посеред городу розприскувач на штативі. Однак підходить цей спосіб далеко не всім рослинам. Такий використовують переважно для поливу газонів. А от овочеві рослини слід поливати під корінець, намагаючись, щоб вода не потрапляла на листя. Не варто надто розливати воду довкола рослин — це призводить до додаткового випаровування. До того ж це ще й зайві витрати. Краплі води на листі можуть спричинити опіки, а підвищена вологість — розвиток грибкових захворювань. При поливі зі шланга варто стежити, щоб струмінь води не розмивав верхній шар ґрунту і не оголював коріння.
Поливаючи з лійки, її тримають так, щоб вода падала віялом. Для цього на носик одягають насадку-розсіювач. Після поливу не допускайте утворення на ґрунті кірки, через кілька годин його потрібно обов’язково розпушити. Ще одне важливе правило — регулярність поливів. Якщо рослини тривалий час не отримували вологи, а потім їх рясно полили, це може призвести до розтріскування плодів.
У КОЖНОЇ РОСЛИНИ СВОЇ ОСОБЛИВОСТІ ПОЛИВУ
Пам’ятайте, що кожна рослина має свої особливості поливу та індивідуальні потреби у волозі. Щойно висаджену в ґрунт розсаду поливають щодня. А після її укорінення поливи скорочують до разу на 3–4 дні. Велике значення має тип ґрунту. Так, глина добре утримує вологу, а ось на піщаних вода довго не затримується. Тож і поливати треба частіше.
Ще один важливий фактор — рівень стояння ґрунтових вод. Добре, якщо ділянка замульчована — так волога довше утримується. У похмурі дні, звісно, рослини потребують менших поливів, ніж у сонячні. Не «довіряйте» короткочасним дощам. Вони лише змочують поверхню ґрунту, і користі від них мало. Тож після таких дощів поливи необхідні. Сигналом про їх необхідність є висихання верхнього шару ґрунту (2–3 см). Незважаючи на індивідуальні особливості кожної рослини, повне пересихання ґрунту небажане для будь-якої городини.
Дуже люблять поливи огірки. Поливають їх приблизно через день, нагрітою до 22 градусів водою (холодною не можна!). Якщо утворюється багато чоловічих квіток, посадки підсушують до 5 днів — це сприяє появі жіночих. Однак за частої і тривалої засухи огірок скидає квіти та зав’язь.
Про помідори кажуть: «Вони люблять суху голову та мокрі ноги». Це означає, що поливати їх треба лише під корінь. Однак надмірне зволоження може спричинити появу запеклого ворога томатів — фітофтори. Крім того, серед інших овочів їх вирізняє те, що полив здійснювати краще вранці, раз на 4–5 днів по відру на 3 рослини.
Перці поливають приблизно раз на 3 дні теплою водою і лише під корінь. Люблять вологу також баклажани, але негативно сприймають потрапляння води на листочки. Вологолюбними є також кабачки.
Капусту поливають кожні 3–4 дні водою близько 20 градусів і обов’язково рясно. Особливо вимогливі до вологи цвітна та рання білоголова. На відміну від багатьох інших овочів, капусту поливають по листю. За 2–3 тижні до збирання врожаю поливи скорочують та поступово припиняють, щоб головки не розтріскувались. Достатня кількість вологи — запорука успішного вирощування і цибулі. А ось часник менш вимогливий до цього.
Витривалі у плані зволоження морква, буряк, картопля, квасоля. Однак і вони потребують регулярного зволоження. Якщо, приміром, довго не поливати моркву, її плоди стають дерев’янистими, можуть розтріскуватись та мати неправильну форму. Втім, надмір вологи призводить до розростання морквиння. Полив — тільки глибокий теплою водою, приблизно раз на 3 тижні. У буряків, як і у моркви, за тривалої посухи плоди можуть стати дерев’янистими та грубими.
Найбільш посухостійкими є гарбузи, кавуни та дині.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.