Після довгої зими ми всі втомилися від одноманітного харчування. Щойно з’являються ягоди і фрукти, батьки намагаються нагодувати ними своє дитя, адже йому необхідні вітаміни. Але свіжі фрукти — не лише джерело вітамінів: якщо не знати міри і давати їх дитині в ранньому віці, це може призвести до проблем зі здоров’ям. Про те, в якій кількості та з якого віку їх можна давати дітям, аби не нашкодити, про літній раціон харчування у цілому ми попросили розповісти педіатра Олену ДРУЖИНУ.
— Ягоди і фрукти найбільш корисні в натуральному вигляді, і якщо шкірочка їстівна, то у неочищеному. Але оскільки травлення малят дуже ніжне, у них можуть виникати різні розлади, тому важливо обмежувати кількість ягід і фруктів. У них містяться баластові речовини — клітковина і пектини, що виконують функцію віника для кишечнику, стимулюючи його перистальтику, а також велика кількість особливих органічних фруктових кислот, що активізують травлення завдяки подразненню стінок кишечнику й активізації жовчовиділення. Тому у дітей перших 2–3 років життя від надлишку фруктів і ягід може розвиватися діарея.
— З якого ж віку та у якій кількості їх можна давати дітям?
— Знайомство зі свіжими фруктами та ягодами потрібно починати приблизно з однорічного віку (плюс-мінус кілька місяців) і за умови, що в дитини немає проблем із травленням (періодичних розладів, нудоти, блювання). Також особливо акуратно потрібно вводити свіжі плоди алергікам і тим, хто страждає на ниркові захворювання.
Якщо в дитини є проблеми з травленням або взагалі зі здоров’ям, фрукти і ягоди потрібно піддавати кулінарній і тепловій обробці: очистити від шкірочки, перетерти, запекти, зварити або вичавити з них сік. Під впливом високої температури клітковина плодів частково руйнується, вони стають м’якшими, активність агресивних фруктових кислот знижується. У такий спосіб оброблені плоди менше подразнюють травний тракт і не спричиняють порушень випорожнення.
Багато ранніх ягід і фруктів мають яскраве забарвлення, а отже, в їхньому складі міститься багато барвного пігменту, властивість якого — висока алергенна активність. Саме він може зумовлювати прояви алергії навіть у тих дітей, які раніше цим не страждали. Тому у ранньому віці рекомендовані плоди неяскравих кольорів — жовті чи зелені. Якщо жовті черешні, малину й абрикоси дитя переносить добре, можна поступово вводити в раціон черешню червоного кольору і вишню, а потім полуницю, малину і суницю.
Крім пігментів, що можуть стати алергенними, у деяких ягодах і фруктах міститься багато особливих кислот — аскорбінової чи саліцилової, котрих також зараховують до алергічних речовин і які можуть спричинити розлади травлення і висипання на шкірі. Особливо обережними потрібно бути батькам, чиї діти мають обструктивні бронхіти і напади астми, саліцилова кислота може їх провокувати. Щоб дещо знизити активність цих кислот, можна застосовувати термічну обробку продуктів — запікати ягоди у пирогах, перетирати їх, робити пюре.
На першому році життя фрукти та ягоди необхідно вводити в раціон у вигляді пюре. При цьому обирати потрібно гіпоалергенні, з неяскравим забарвленням і ніжною м’якоттю. Це біло-жовті, зелені яблука і груші, червоні — можна вводити трохи пізніше.
Починати бажано з чайної ложки пюре на день і уважно відстежувати реакцію дитини. Якщо все нормально, можна додати ще пару ложок, у цілому за тиждень об’єм може становити приблизно до 50–100 г.
Для дітей від року до трьох добова норма фруктів становить 100–200 г, а ягід — близько 50. Але краще розділити їх на кілька прийомів. Крім того, фрукти дають не натщесерце і не відразу після їжі, а через годину після обіду.
Дошкільнятам можна з’їсти до 300 г фруктів і до 100 г ягід надень, але не варто забувати, що надмірна кількість вуглеводів у раціоні може перебивати аппетит, оскільки плоди калорійні та ситні.
Звісно, важливо пам’ятати, що свіжі фрукти й овочі ростуть на деревах і грядках, а отже, на них можуть бути шкідливі мікроби, яйця паразитів. Діти особливо вразливі до зараження паразитарними та кишковими інфекціями, особливо влітку, у спеку. Фрукти треба ретельно мити під гарячою проточною водою зі щіточкою, а потім обливати окропом або очищати від шкірочки, ягоди ретельно промивати в друшляку під проточною водою кілька разів, потім очищати від плодоніжок і також обливати окропом. Якщо це робити швидко, вони не розм’якшуються і не втрачають смаку та аромату, а мікроби гинуть.
Якщо ж у дитини є проблеми зі здоров’ям, питання введення до раціону фруктів та ягід краще узгодити з педіатром.
Оксана ТКАЧЕНКО.