Як добре, прийшовши з церкви після великодньої служби, розговітися не лише власноруч спеченою паскою, а ще й м’ясними стравами, зокрема запашною і смачною домашньою ковбасою.
Аби її приготувати, особливих знань і навичок не знадобиться. Головне — бажання і свіжі якісні продукти. Насамперед треба подбати про оболонку, яку наповнюють м’ясним фаршем. Для цього найчастіше використовують свинячі кишки, які потрібно спочатку ретельно очистити від жиру зовні й добре промити. Потім вивернути й очистити від слизу внутрішню поверхню.
Промиті кишки заливають гарячою, але не киплячою водою, натирають сіллю, кілька разів промивають і кладуть у холодну воду на добу. Якщо збираєтеся готувати ковбасу пізніше, то посоліть їх і покладіть у холодильник. Щоб перевірити цілісність, кишки наповнюють водою або продувають.
Домашні ковбаси готують переважно зі свинини й сала. Однак можна і з різних видів м’яса, зокрема телятини, курятини, індичатини, субпродуктів. Зі спецій використовують переважно сіль і чорний мелений перець. Проте за бажання додають й інші — запашні сушені трави, спеціальні харчові добавки до м’яса тощо. Головне, щоб їх було в міру.
ІЗ СВИНИНИ
* 1 кг м’яса
* 400 г сала
* кілька зубчиків часнику
* сіль
* перець за смаком
М’ясо і половину сала нарізають маленькими шматочками і змішують із перекрученою на м’ясорубці другою половиною сала, пропущеним крізь часничницю часником, перцем і сіллю. Вимішаним фаршем начиняють підготовлені кишки і ставлять у холодне місце на 5–6 год., щоб м’ясна маса добре просолилася. Після цього ковбасу проколюють у кількох місцях виделкою і смажать на салі.
Проте дехто перед цим трохи проварює її для м’якості й швидшого приготування. Для тривалого зберігання ковбасу заливають в емальованому або керамічному посуді розтопленим смальцем, охолоджують і зберігають на холоді.
ІЗ СВИНИНИ І ЯЛОВИЧИНИ
Співвідношення продуктів варіюють на власний розсуд і смак, але найкращим вважають таке.
* 3 кг яловичини
* 1,5 кг свинини
* 0,5 кг сала-шпику
* 2 головки часнику
* 1 л води
* півсклянки крохмалю
* чайна ложка цукру
* сіль, перець за смаком
Підготовлене м’ясо нарізати на шматки, перемішати з сіллю і поставити в прохолодне місце (3–5 градусів), щоб настоялося. Потім нарізати невеликими шматочками або пропустити через м’ясорубку з великими отворами, додати часник. Свинину і яловичину краще перекручувати окремо.
Вимішувати фарш слід у такій послідовності: спочатку яловичину, додаючи воду, крохмаль, сіль і перець. Потім покласти свинину, порізаний кубиками шпик і все добре перемішати.
Тепер можна набивати в оболонку руками або за допомогою спеціального ріжка чи насадки на м’ясорубку, кінці готових ковбас треба перев’язати міцною ниткою.
Аби ковбаса була смачнішою, підсушіть її трохи у нагрітій духовці, а потім відваріть на слабкому вогні до готовності м’яса. Щоб не тріснула оболонка, не забувайте проколоти ковбаси в кількох місцях.
Перед споживанням підсмажте ковбасу на сковороді до рум’яної шкірочки.