Крашанки — неодмінний атрибут великодніх свят. Красиво пофарбоване яєчко стане окрасою столу, його можна подарувати близьким, а сам процес фарбування створить особливий великодній настрій. Фарбують яйця зазвичай у чистий четвер.
Найпоширеніший спосіб фарбування — відварювання яєць у лушпинні цибулі. Колір виходить від жовтого до насичено червоного залежно від тривалості відварювання та кількості лушпиння. Дбайливі господині з цією метою починають заготовляти лушпиння задовго до Великодня. Та й потім не виливають відвар, а ополіскують ним волосся. Вигода подвійна: і яйця пофарбували, і волосся оздоровили та надали йому красивого відтінку.
Золотистого кольору яйцям надасть куркума. Для цього у гарячу воду додають 2–3 столові ложки прянощів, доводять до кипіння і фарбують яйця. Коричневий колір шкаралупі надає березове листя. Відвар готують із листя молодої берези і настоюють близько півгодини. Яйця миють, занурюють у теплий настій. Як він закипить, варять 10 хв., виймають і охолоджують. Також у коричневий колір яйця можна пофарбувати відваром чорного чаю та кави.
Червоний колір можна одержати, зануривши відварені яйця в нагрітий сік моркви, буряка, журавлини, не доводячи його до кипіння.
Блакитного кольору нададуть ягоди бузини. Якщо замочити варені яйця у виноградному соку, вони набудуть лавандового кольору. Торішні заморожені й потовчені ягоди чорниці, брусниці забарвлять яйця в сірувато-синій колір.
При відварюванні яєць у киплячу воду додають трохи оцту, тоді фарба краще береться. Після фарбування яйця витирають серветкою і натирають ганчіркою, вмоченою в олію, аби додати їм блиску. Щоб при варінні яйця не тріснули, їх близько години тримають за кімнатної температури, а у воду для варіння додають сіль. Щоб фарба лягала рівніше, яйця спочатку знежирюють, помивши з милом.
Фарбувати яйця куди цікавіше, якщо прикрасите їх візерунками. Зокрема можна місцями обліпити яйце листочками, наприклад, петрушки, а потім щільно обтягнувши його капроном (шматком старих колготок) і занурити в фарбу. Коли барвник підсохне, капрон разом із листочками знімають.
Якщо хочете зберегти крашанку довше, вміст сирого яйця треба видалити. Для цього грубою голкою роблять два невеличких отвори з обох кінців і видувають його в тарілку.
Аби створити малюнок «у крапинку», мокре яйце обвалюють у сухому рисі, загортають у марлю так, щоб щільно його облягала, і варять у відварі лушпиння цибулі. Можна також обмотати яйце різнокольоровими нитками, а потім відварити у барвнику, тоді на ньому залишаться розводи. Чи розписати яйця маркерами, або вкрити клеєм ПВА та обваляти в бісері чи дрібних намистинах.
Якщо користуєтеся хімічними барвниками, дотримуйтеся інструкції.
У кожної господині під час приготування великодніх страв залишається багато яєчної шкаралупи. Якщо розбивати яйця акуратно, приблизно на 2 однакові половинки, можна використати їх, як оригінальні підсвічники. У серединку кожної половинки ставлять невеличку свічку-таблетку. Попередньо яйце треба пофарбувати. Щоправда, такий підсвічник нестійкий, тому потрібно подбати про підставку.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.