Злакові культури, зокрема й овес, містять фітинову кислоту, яка дещо знижує біодоступність (засвоюваність) кальцію, магнію, цинку, заліза. Але її там лише близько 1 відсотка, а у вівсяних пластівцях навіть менше.
Під час замочування й нагрівання, доведення до кипіння вміст фітинової кислоти зменшується більш ніж наполовину, а в системі травлення під дією ферментів і бактерій зводиться майже нанівець. Крім того, активність цієї кислоти нейтралізують вітаміни С і D.
Отже, казати про шкідливість вівсянки немає підстав. Хіба що в разі, якщо харчуватися лише цією стравою впродовж років. До слова, в кожному продукті є речовини, шкідливі для організму, але поживних все-таки більше, і вони переважають. Приміром, у гречці фітинової кислоти значно більше, ніж у вівсяній крупі чи «геркулесі», але ж ми не відмовляємось від її споживання. Бо обидва продукти належать до здорової, навіть лікувальної їжі.
Між іншим, фітинова кислота має антиоксидантні властивості, а отже, нейтралізує вільні радикали, уповільнюючи старіння організму. А як природний консервант її додають у певні продукти промислового виробництва (харчова добавка Е391). Є також інформація, що фітинова кислота в складі цільного зерна знижує ризик розвитку раку товстої кишки й утворення каменів у нирках.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.