Нерідко в побуті або на виробництві й навіть у офісі за необережності стаються різноманітні мікротравми. Ось для унаочнення – найпростіші приклади домашнього або офісного травматизму. Незначне забиття з наступним формуванням синця може відбутися, коли людина через неуважність або неповороткість «наскочила» на кут столу. Можна поранитись ножицями, степлером, канцелярським ножем, іншим гострим предметом або, розбивши чашку, тарілку абощо, почати руками збирати уламки… Таких ситуацій можна описати багато. Головне – правильно поводитися, щоб мінімізувати наслідки.
Синець (гематома) м’яких тканин виникає після відносно несильного забиття. Стається розрив дрібних судин (капілярів), і кров виливається в навколишні м’які тканини, заповнюючи певну ділянку, а через деякий час темну пляму буде видно крізь шкіру. Як правило, гематома легкої та середньої важкості формується протягом 3-5 год. і супроводжується утворенням припухлості та помірним болем. Шкіра у цьому місці червоніє, потім стає багряно-синюшною, а за кілька днів — жовтуватою, ще згодом – зеленуватою внаслідок розпаду гемоглобіну. Термін загоєння й зникнення синця залежить від місця його виникнення. Найдовше лишається в ділянці ока.
Одразу після забиття до ушкодженої ділянки слід прикласти щось холодне, приміром, пляшку з холодною водою або кубики льоду в поліетиленовому пакеті. Це призведе до звуження судин в місці удару, відтак меншого крововиливу. Холод тримають півгодини, потім роблять перерву хвилин на 10 і знову прикладають холодний предмет.
Садна, подряпини, проколи, порізи шкіри промивають чистою проточною водою, дезінфікують антисептичними розчинами, краще тими, що не містять спирт (задля уникнення больових відчуттів). Підійдуть 3-процентний перекис водню або хлоргексидін. Якщо немає кровотечі, можна на ушкоджене місце накласти лейкопластир або ватно-марлеву пов’язку. До слова, незначну кровотечу можна зупинити перекисом водню. Також в аптеках подається гемостатична колагенова губка, шматочок якої прикладають до ранки. Можна використати і так званий кровоспинний олівець, який зазвичай застосовують в разі мікропорізів при голінні.
У більш серйозних випадках травмування, зрозуміло, знадобиться кваліфікована медична допомога.
Юрій ТОКАРЄВ.