Морозної погоди легко змерзнути й перемерзнути аж до обмороження. Є небезпека не лише застудитися, а й пошкодити шкіру, розташовані глибше під нею тканини, дихальний апарат, захворіти на бронхіт, фарингіт, гайморит, трахеїт, запалення легень. А за обмороження можуть статися незворотні чи принаймні значні ушкодження. Нерідко доводиться навіть ампутувати обморожені ділянки тіла.
До факторів ризику критично змерзнути належать: температура нижче плюс 15 градусів, а водночас вітер, втома, голод, мокрий одяг. Швидко підводить терморегуляція літніх або ослаблених хворобою людей. Серед ознак переохолодження – інтенсивне тремтіння, порушення координації, уповільнення рухів і дихання, утруднення мовлення через оніміння губ, різка зміна настрою, дратівливість або збайдужіння, слабкий пульс, непритомність.
Передусім слід зігрітися, але не спиртними напоями, а температурою повітря у теплому приміщенні й не дуже гарячим солодким чаєм. Не завадить поїсти, щоб додати організму калорій. Зігріватися належить повільно, в усякому разі не гарячою ванною або душем. Не треба також розтирати кінцівки, активно рухатися. Як правило, стан потерпілого від холоду треба відстежувати не менше як 6-12 год. У разі погіршення необхідна кваліфікована медична допомога.
Особливо небезпечне обмороження, серед ознак якого – втрата чутливості, відчуття поколювання або пощипування. Якщо сталося побіління шкіри, це 1 ступінь обмороження; з’явилися пухирі – 2-й (після відігрівання можливий прояв лише за 6-12 год.); потемніння і відмирання тканин – 3 ступінь обмороження (також стають помітними згодом). У такому разі вже не даси сам собі раду. Допоможе лише лікар, і не один.
Юрій ТОКАРЄВ.