Смородину з відкритою кореневою системою садять з квітня до червня, із закритою — будь-коли (навіть висадивши у сніг чи промерзлий ґрунт, матимете добрий результат). Живці висаджують восени. Глибина та ширина ями 30–40 см.
Її наповнюють поживним ґрунтом, органічними добривами, кухонними відходами. Кореневу систему заглиблюють на 10 см, можна посадити кущ, орієнтуючи на північ, під нахилом 45 градусів.
Після висадки обрізуємо стебла, лишаючи над землею кілька бруньок. Обов’язково поверхню ґрунту мульчуємо, причому мульчу треба додавати щороку, аби з весни до осені під кущами лежав товстий шар. Якщо ґрунт на ділянці слабокислий (оптимальна кислотність для смородини), кущі будуть рости добре, якщо ні, то двічі на рік додаємо по склянці золи або розкислюємо.
Смородина любить вологу. Коли денні температури перевищать 10 градусів, кущі обприскують ЕМ-препаратом та Біовітом. Ґрунт під кущами мульчують, можна викласти під ними й шматки старого толю, руберойду, але краще — лушпиння насіння соняшнику. Також доцільно висадити під кущами часник. Для профілактики захворювань до та після збирання урожаю обробляють Мікосаном-В та ЕМ-препаратом (уранці та ввечері за помірної температури). Підживлюють трав’яним настоєм або біогумусом, золою, а в період квітування та закладання ягід можна й відваром картопляного лушпиння (відварити картопляне лушпиння, охолодити,розвести невеликою кількістю води й вилити під кущ). Восени обов’язково внести під кущ відро компосту та золу. Після збирання урожаю добре поливаемо водою з трав’яним настоем.
Кущі смородини потрібно правильно формувати. Так само після збирання урожаю слід вирізати всі гілки, що опинилися на ґрунті. По змозі краще огородити кущі.
Починаємо формувати одразу після посадки: першого року обрізуємо кущ, лишаючи 1–2 бруньки над землею, наступного і далі прищипуємо в серпні верхівки пагонів, а гілки, що відплодоносили торік (смородина плодоносить на молодих пагонах), та погано розвинені вирізуємо. Таке омолодження куща дає змогу позбутися шкідників (вогнівки, смородинової склівки, брунькового кліща) та захворювань (борошнистої роси тощо), забезпечує добре освітлення куща та його живлення, поліпшує якість урожаю.
Старі кущі смородини можна й потрібно омолодити, для цього гілки, старші за 4 роки, видаляють. Омолоджують поступово: щороку лишають 4–5 нових пагонів, а старі потроху видаляють. Смородину часто уражує борошниста роса. Для профілактики видаляйте всі гілки, спрямовані вглиб куща, а також зламані та слабкі. Крім Мікосану, можна обприскати листя трав’яним, зольним настоєм чи настоєм коров’яку.
Махровість спричиняють віруси, а поширюють збудника сисні шкідники: попелиці, клопи, кліщі. Допоможе видалення уражених пагонів.
Смородинова вогнівка — поширений шкідник. Для запобігання її поширенню мульчуйте ґрунт під кущами з ранньої весни, видаляйте пошкоджені нею ягоди, поряд із кущами висаджуйте чорнобривці, томати, часник. Якщо постійно омолоджуватимете кущі, то смородинова склівка не завдаватиме шкоди, але старі пагони треба обрізати, не лишаючи пеньків, до рівня землі, а зрізи присипати золою.
Брунькового кліща можна позбутись, видаливши навесні роздуті бруньки смородини, в яких зимував кліщ, та правильно сформувавши кущі, лишаючи гілки, не старші за 2 роки. Видалені роздуті бруньки та пагони спаліть. Якщо кущі смородини сильно уражені, можна зробити кардинальну обрізку — восени видалити половину куща, а наступного року другу половину. Або ж візьміть пагін та висадіть його восени.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.