Щоб мати на ділянці ягоди суниці впродовж усього сезону, підберіть по 1–2 сорти раннього, і середнього та пізнього строків дозрівання. Можна також висадити ремонтантні сорти. Краще купувати розсаду з закритою кореневою системою у перевірених фірм. Листя має бути зеленим, без ознак ураження хворобами та шкідниками.
При розмноженні суниць вусами також беріть їх від здорових великих кущиків, що дають найкращі ягоди. Для цього вибирайте найперші вуса на материнському кущику. Можна відділити їх від маточного куща та вирощувати, як розсаду.
Щоб не завдати шкоди кореневій системі молодих рослин, вкопайте біля маточного кущика пластикові стаканчики, видаливши денце й засипавши в них перегній. Потім висадіть розсаду. Таким чином матимете здорові сильні рослини.
Також треба ретельно вибрати ділянку, на якій висадите суниці, й підготувати її. Вона має бути сонячною, з багатим на органіку ґрунтом. Грядки та міжряддя завширшки 50 см орієнтуйте з півдня на північ. Можна зробити грядку завширшки 1 м, а рослини висадити по краях у шаховому порядку. Найкращі попередники для суниць — цибуля, часник, кріп та інші пряні трави, чорнобривці, нагідки. Уникайте висаджувати суниці після гладіолусів, тюльпанів. Повторно висаджувати їх рекомендують не раніше, ніж через 2–3 роки.
Навесні перед висадкою необхідно видалити кореневищні бур’яни, висіяти сидерати, краще бобові: люпин, боби тощо, які дають велику зелену масу, або листкову гірчицю, олійну редьку, рапс, гречку тощо. Сидерати можна посіяти і восени, після збирання урожаю попередньої культури, але не пізніше початку вересня. За 30–40 днів вони підростуть, їх скошують та використовують для мульчування, попередньо трохи підсушивши, чи для додавання у компост. Рештки надземної маси треба заробити у ґрунт або підрізати плоскорізом чи культиватором та лишити на грядці, обробивши ЕМ-препаратом. Якщо ґрунт важкий, глинистий, треба додати пісок та торф.
Корисно використати ЕМ-препарати, зокрема ЕМ-бокаші, які забезпечать кореневе підживлення рослин та оздоровлення ґрунту. Їх можна вносити як восени, так і навесні, а також перед висадкою розсади, але в такому разі слід переконатися, що корені рослин не пошкоджені, інакше ЕМ-препарати перероблять їх на добриво.
За кілька днів до висадки розсади вносять перегній або зрілий компост (2 відра на 1 кв. м) та золу (2 склянки на 1 кв. м), можна й одразу вносити в ямки (25x25x25 см), перемішавши ґрунт, компост, перепрілий кінський гній по відру та 2 склянки деревної золи. Відстань між рослинами — 30–50 см. Для захисту від вітру з північного боку ділянки висівають кукурудзу. Висаджувати розсаду із закритою кореневою системою можна будь-коли в межах теплого періоду року, а з відкритою — в квітні–травні та серпні– вересні. Перед висадкою пластикові стаканчики або грядку з розсадою добре проливають водою, щоб не розпались грудочки землі біля коріння. При висадці розсади з відкритою кореневою системою треба витримати її 10 год. у розчині зі стимуляторами росту кореневої системи чи біопрепаратами, а також обірвати листя, лишивши на кущику не більш як 3.
Розсаду висаджують у заздалегідь зроблені лунки так, щоб сердечко рослини було на рівні поверхні ґрунту. Виймаємо її з пластикового стаканчика, із грудкою ставимо в лунку, підсипаємо з боків перегній чи компост. При висадці з відкритою кореневою системою надто довгі корінці можна підрізати. Після цього поливаємо грядку, стежачи, щоб рослини не були заглиблені нижче рівня поверхні ґрунту. Мульчуємо тонким шаром компосту, соломи.
Можна висадити суниці також на грядку, вкриту укривним матеріалом, прорізуючи для розсади отвори — він відіграватиме роль мульчі. Першого року краще видалити всі квітконоси та вуса, але на великих плантаціях це важко. Наступної весни, коли минуть приморозки, треба прибрати мульчу з міжрядь суниці та видалити нижнє старе й пошкоджене хворобами, шкідниками листя. За 10 днів обробіть плантацію ЕМ-препаратом, Біовіто, Фітоспорином, а ще за тиждень Мікосаном-В для профілактики гнилей та плямистостей. Щоб позбутися фітофторозу, вертицильозного вілту, сірої гнилі, борошнистої роси та плямистості листя, після початку розвитку й на початку наливу ягід можна обробити плантацію Триходерміном (0,3 л на 10 соток) — 1 чи 2 обробки, під час дозрівання ягід сумішшю Триходерміну та Планризу (0,2 і 0,1 л на 10 соток) — 3 та 4 обробки, за необхідності Актофітом проти довгоносика; від рослиноїдних кліщів Бітоксибациліном (0,4 л на 10 соток) — 3–4 обробки або баковою сумішшю Актофіту (0,6-процентним) і Бітоксибациліну (1–1,5-процентним). За такого застосування уражуються практично всі вікові групи шкідників.
Корисно висадити між суницею часник, цибулю, нагідки, чорнобривці — вони захистять від шкідників. Можна об’єднати обробки проти шкідників і хвороб, використовуючи біопрепарати у баковій суміші. Рано навесні міжряддя притрушують деревною золою, потім кладуть компост шаром 1–2 см, що збагатить ґрунт органікою. Також навесні полийте міжряддя перебродженим курячим послідом, розведеним водою (1:10). До цвітіння грядки можна вкрити світлопроникним укривним матеріалом завтовшки не більш як 30 мікрон. Ним користуються і під час приморозків. За необхідності раз-двічі на місяць підживлюють біогумусом та деревною золою, розведеною у воді.
Чи треба видаляти вуса? Краще видалити, адже їх утворення потребує багато поживних речовин, і ягоди будуть дрібніші. Мульчу розкладають, коли починається цвітіння, але до появи перших квіток. Мульча на грядці допоможе заощадити кошти і час: не треба буде полоти грядку, ягоди лишаться чистими, менше уражуватимуться гнилями, збережеться вологість ґрунту, на поверхні не утвориться кірка. Як мульчу використовують солому, хвойні голки, тирсу, оброблену ЕМ-препаратами та змішану з іншими видами мульчі. Якщо мульча свіжа, не викладайте її товстим шаром, адже через надмір вологи можуть розвиватися гнилі та оселитись на грядці слимаки. Стежте за вологістю ґрунту під мульчею, і якщо він сухий, полийте грядку навесні під час відростання листя, у період цвітіння та дозрівання ягід та після збирання урожаю, також восени за сухої погоди. Поливати можна по мульчі, але не переливайте, адже вона добре тримає вологу, тож поливати доведеться значно рідше. У посушливі роки після збирання урожаю краще не скошувати листя, а видалити старе, всохле та уражене хворобами, потім обробити плантацію препаратом Мікосан (вранці або ввечері за помірної температури).
Якщо на суниці є кліщ, листки стають зморшкуватими. Доцільно застосувати Актофіт (обробляють удень за високої температури). Після обробки препаратами плантацію проливають ЕМ-препаратом або Фіто-Доктором. Коли кущики сформують розетки, міжряддя мульчують соломою, скошеною травою, компостом, торфом, опалим листям, голками хвойних рослин, деревною корою, але не свіжою тирсою. Якщо слимаків багато, краще замульчувати сосновими голками, пересипаними золою.
Для профілактики недуг можна засипати міжряддя часниковим чи цибулевим лушпинням або додати їх у мульчу. Перед зимівлею ще слід додати мульчі, але так, щоб не засипати серединки розеток.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.