Багато хто з власного досвіду знає, що, приміром, запивши огірки, банан, рибу, диню молоком, матимете проблеми зі шлунком. Тож несумісність продуктів усе ж таки існує. Річ у тім, що для засвоєння білків, жирів і вуглеводів, з яких в основному складається наша їжа, в шлунку виділяються або туди надходять з інших органів травлення відповідні ферменти й ензими. Інколи вони «конфліктують». Але це винятки. А щодо правил…
Для поліпшення засвоюваності їжі популярний американський дієтолог (без класичної медичної освіти) Герберт Шелтон (1895-1985) розробив систему так званого «роздільного харчування». Відповідно до неї для перетравлення білків потрібне кисле середовище, для вуглеводів і жирів – лужне, і ці речовини не можна поєднувати, бо, мовляв, розпочнеться бродіння й гниття. Насправді ж їжа перетравлюється не тільки в шлунку, а й у тонкому кишечнику, 12-палій кишці, свої ферменти також додають печінка та підшлункова залоза, і цей процес розпочинається ще в роті, де їжу подрібнюють зуби і просочує слина з умістом таких травних сполук, як птиалін, мальтаза. Крім того, частину ферментативних функцій виконують специфічні бактерії – кишкова мікрофлора.
Зрештою кожен продукт у природному вигляді як чистий білок, жир або вуглевод не зустрічаються, тож будь-яка їжа складається з них у різних співвідношеннях.
Як зазначає лікар-гастроентеролог вищої категорії Віра НІБАК, усі ці поживні речовини разом успішно перетравлюються й засвоюються, зокрема, в 12-палій кишці: білки – завдяки таким ферментам підшлункової залози, як трипсин та інші протеїнази, жири – за допомогою ліпаз і жовчі, а вуглеводи — амілази. Тож «загнивання їжі» не стається, тим більше, що соляна кислота і пепсин, які обробляють їжу в шлунку, знищують гнильні бактерії та плісняву.
Система травлення влаштована так, аби поживні речовини перетравлювати одночасно, хоч їх засвоєння відбувається по-різному: довше засвоюються білки й жири, швидше – вуглеводи.
Якщо дотримуватися принципу «роздільного харчування», то не можна їсти, приміром, салат з огірків і помідорів. Адже помідори створюють у травному тракті кисле середовище, а огірки — лужне, отже, під час взаємодії лугів із кислотами утворюються солі, тому можуть виникнути проблеми з нирками. Але ж саме нирки призначені для виведення солей, а камінці й пісок відкладаються у них з інших причин (див. «Порадницю» №24 за 11 червня 2015 р.).
До слова, баштанні культури (кавун, диня, гарбуз) той самий Шелтон зарахував до їжі, несумісної з жодною іншою, що також науково і клінічно не підтверджено. Тож любителям їсти кавун або диню, як і м’ясо або рибу, з хлібом — смачного!
Юрій ТОКАРЄВ.