Що краще додасть сил та зігріє, ніж трав’яний чай? Для приготування ароматного напою можна змішати кілька видів духмяних рослин чи заварити одну. Такі чаї готують і на основі чорного та зеленого чаю. Заварювати можна в глиняному або фарфоровому чайнику. Деякі трави настоюють довше, ніж чорний та зелений чай. Тому для кращого заварювання чайник бажано на деякий час закутати. Крім того, іноді радять заварювати чай і трави окремо, а потім змішувати їх. Квітки заливають у чайнику окропом. Листя спочатку подрібнюють. Ягоди перед заварюванням розчавлюють, сухі – роздроблюють.
Термос для заварювання трав – не найкращий варіант. У ньому добре настоювати ягоди глоду, шипшини, горобини та інші. Зберігаються трав’яні чаї недовго, тому п’ють їх свіжими. Висушені трави тримають у паперових, полотняних мішечках або в дерев’яних чи скляних ємкостях у сухому темному місці. Кожну травичку краще окремо.
Шипшина – рекордсмен за вмістом вітаміну С. Її плоди містять також каротин, пектини, органічні кислоти, залізо, калій, кальцій, марганець, магній, фосфор. Збирають плоди восени, перед приморозками. Вони мають бути стиглі, але не перестиглі. Такий чай тонізує, позитивно діє на серце та нервову систему, підвищує імунітет. Для приготування чаю 2 столові ложки подрібнених сухих плодів заливають 0,5 л окропу, настоюють 1,5-2 год. (краще в термосі) та проціджують. Якщо заварити цілі плоди, вітамінів буде менше. Ніжний, приємний на смак, корисний чай можна приготувати з пелюсток шипшини (столова ложка висушеної сировини на склянку окропу).
З ягід горобини отримують полівітамінний напій, який здавна використовували проти цинги. Це чудовий загальнозміцнювальний, сечогінний та кровоспинний засіб. 2 столові ложки подрібнених ягід заливають 300 мл окропу та настоюють 8-10 хв.
Чай із плодів глоду також містить безліч вітамінів. Він має здатність знижувати тиск та нормалізувати роботу серця.
Суниця має протизапальну, ранозагойну, сечо- і потогінну дію, а також кровоспинну та в’яжучу. Поліпшує склад крові і регулює обмін речовин. Для приготування суничного чаю 2 столові ложки сушеного листя заливають 0,5 л окропу і настоюють 15-20 хв. П’ють його і при розладах шлунка, запаленні дихальних шляхів, висипах та інших недугах. Можна додавати сушені ягоди суниці.
Листя смородини зміцнить організм, збагатить вітамінами, надасть чаю приємного смаку.
Малина – жарознижувальний та потогінний засіб. 2 столові ложки сухих ягід заливають склянкою окропу, настоюють 15-20 хв., проціджують та п’ють гарячим до потовиділення. Потім лягають і вкриваються теплою ковдрою. Можна приготувати чай із гілочок з листям: 2 столові ложки подрібненої сировини заливають 0,5 л окропу, настоюють 20 хв.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.