Спилювати дерева найзручніше тоді, коли опало листя і вони перебувають у стані спокою. Робити це можна з різною метою. Буває, що в саду росте стара рослина, яка погано плодоносить або й взагалі перестала родити. Вона продовжує займати місце і не приносить жодної користі, тож тримати її далі сенсу немає. А буває, що дерево аварійне і становить небезпеку.
Так, на нашій вулиці ростуть шість велетенських берез. Дерева надзвичайно красиві, та щойно починається рвучкий вітер, вони розхитуються з такою силою, що найближчий до них сусід дуже непокоїться не лише за цілісність свого паркану. І небезпідставно, адже аварійні дерева нерідко стають причиною травмувань людей і руйнування будівель.
Та проблема в тім, що вчасно помітити, коли дерево серйозно захворіло або вмирає, не завжди просто. У нас за хатою росла стара груша. Вона погано родила і давала багато тіні. Тож вирішили спиляти. І виявилось, дуже своєчасно, бо всередині дерево було повністю порожнє. Ще трохи — і воно б зламалося і впало на будинок.
Ось ознаки, які свідчать про те, що настав час спиляти дерево.
Дерево суттєво похилилось. Під час сильного вітру або снігопаду воно може впасти. Якщо дерево молоде, ще є шанс його вирівняти та зміцнити. З дорослими краще не експериментувати, адже причина може бути у травмах коренів, а таке дерево вже не вберегти.
У кроні багато мертвих гілок. Це ознака хвороби або того, що дерево вже нежиттєздатне.
Глибокі тріщини, дупла, розколи. Тріщини найчастіше утворюються після різкого переохолодження, механічних пошкоджень, хвороб, перезволоження ґрунту, надмірного внесення азотних добрив, неправильного обрізування, сонячних опіків. У таких дерев ще є шанс на життя, якщо рани неглибокі і їх можна пролікувати. Однак важливо оцінити реальний стан. Якщо пошкодження надто серйозні, краще замінити дерево молодим, оскільки лікування навряд чи буде ефективним.
Гриби на стовбурі, зокрема трутовики (особливо небезпечні на березах). Вони поступово знищують деревину, роблячи її м’якою всередині, гнилою, і є ознакою того, що дерево захворіло, ослаблене або дуже старе.
Підвищене вітрове навантаження. Зазвичай буває, коли дерево росте одне або висаджене на вітряному місці.
Не піддається лікуванню. Якщо ви кілька років поспіль намагаєтесь вилікувати дерево від парші, гнилей тощо, але все марно, краще замінити його. Не варто витрачати власні сили та кошти на недешеві препарати. До того ж хвороба може перекинутись і на сусідні рослини.
Сильно пошкоджене шкідниками: деревоточцями, короїдами та іншими. Уважно огляньте також сусідні дерева, вони теж можуть бути заражені.
Великі здуття на стовбурі. Зазвичай приховують під собою гниль.
Старість. Усе живе в природі рано чи пізно вмирає, і рослини також. Тож не варто чекати, поки дерево повністю всохне чи, що гірше, зламається.
Іван СИМАКОВ, садівник.