Початок грудня — ще сприятливий час для заготівлі живців, особливо кісточкових культур. У цей час деревина остаточно визріває, а низькі температури та температурні коливання вдень і вночі сприяють загартуванню пагонів.
Передусім слід правильно вибрати дерево для нарізки живців. Воно повинно бути сильне, здорове, не уражене шкідниками, з гарним плодоношенням, віком 3–10 років. Нарізають живці гострим секатором, щоб отримати рівні зрізи. Також бажано не торкатись місць зрізів руками. Живці беруть із однорічних приростів, розташованих на південному боці дерева. Вони мають бути завдовжки 40–50 см (іноді рекомендують і довші) та діаметром не більше 7–10 см, зі здоровою білою деревиною, хорошими бруньками. Натомість уникають кривих пагонів, із погано розвиненими бруньками, вовчків.
ЯК ЗБЕРІГАТИ
Живці зв’язують у жмутки, маркують етикеткою з назвою сорту та зберігають до весни. Способів зберігання є чимало, та найчастіше тримають у підвалі з температурою близько нуля градусів, заглибивши нижні кінці в ємність із вологим піском. Якщо живців небагато, їх замотують у поліетилен і кладуть у холодильник у відсік для зберігання овочів, або ж поміщають на полицю, але далі від морозильної камери, щоб не померзли. Стежать, аби всередині пакета не утворювався конденсат, бо запліснявіють.
Важливо! Близько третини живців можуть не пережити зиму, тому заготовляють із запасом. Протягом зберігання живці не повинні замерзнути чи, навпаки, прокинутись, тож дотримуватись температурного режиму дуже важливо. Якщо виявите перші ознаки плісняви, обробіть живці 3-відсотковим розчином мідного купоросу.
Наприкінці осені — початку зими заготовляють також живці декоративних чагарників: гортензії, жимолості, садового жасмину, спіреї, форзиції, вейгели. А також смородини та троянд.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.