Мене місяць не було на дачі, а коли приїхав, дуже засмутився. У дворі ростуть два волоські горіхи, плоди вже опали, але всі були в оболонці. Крім того, оболонка була мокра, чорна, і дуже погано відділялась від плодів. Бачу таке вперше, адже раніше майже всі горішки падали на землю вже без оболонки. У сусідів цьогоріч така сама проблема, але люди кажуть, що таке трапилось через тривалу аномальну спеку влітку. Потому восени кілька днів йшли дощі, тому оболонка мокра і аж розвалюється в руках. Що ж тепер робити?
Андрій ГРЕЧАНИЙ. Черкаська обл.
До таких горіхів слід поставитись із особливою увагою, тим більше якщо бажаєте зберігати їх тривалий час.
Шкода, що ви не мали можливості збирати плоди одразу, щойно впадуть, і очищувати від оболонки. Це б значно знизило ризик їх псування. Оскільки час згаяно, слід бути готовим до того, що частина плодів усередині вже зіпсувалась, запліснявіла. Вас одразу мають насторожити ті, що легші за інші. Такі екземпляри зазвичай порожні або зіпсовані. Розколіть кілька плодів і оцініть їхній стан. Ядра мають бути щільні, приємні на смак, світло-коричневого кольору, зі світлою серединкою. Якщо більшість врожаю зіпсована, варто замислитись, чи є сенс його зберігати.
Надалі горіхи треба зберегти правильно. Якщо не дотримуватись правил, швидко стануть гіркими, висохнуть, запліснявіють, набудуть неприємного смаку — залежно від припущених помилок. Перед зберіганням горіхи добре просушують. Це роблять надворі під навісом або у добре провітрюваному приміщенні, розклавши в один шар. Періодично перевертають, аби просушились з усіх боків. Природне висушування триває 2–3 тижні, але це сильно залежить від погодних умов. За поганої погоди підсушують у духовій шафі при температурі 40–45 градусів протягом 2,5 год. Дверцята тримають трохи прочиненими. Згодиться для цього й електросушарка. Зберігаються горіхи у шкаралупі до двох років. Тримають їх у ящиках, коробках, полотняних мішках у сухому темному приміщенні з температурою близько 10–20 градусів. У більш теплому приміщенні ядра можуть із часом набути гіркого присмаку.
ЯК ЗБЕРІГАТИ ЧИЩЕНІ
Ядра горіхів містять велику кількість олій, через що з часом можуть набувати гіркоти. Шкаралупа захищає їх, тож якщо її немає, то й зберігаються ядра менше. Зберігають очищені горіхи у скляній тарі з кришкою або герметичному контейнері в сухому, темному, прохолодному місці протягом 6–12 місяців.
І ДЕЩО ПРО КОРИСТЬ
Ядра горіхів надзвичайно поживні, є відомості, що вони втричі калорійніші за хліб, в сім разів — за картоплю. Насичені вуглеводами, жирами, вітамінами, мікроелементами. Зокрема, містять вітаміни А, групи В, С, Р та інші. А ще калій, кальцій, залізо, магній, фосфор. Особливо корисні людям похилого віку. Препарати з горіхів стимулюють роботу шлунка, поліпшують обмін речовин, корисні при хворобах печінки, гастриті, підвищеній кислотності, як в’яжучий засіб. Горіхи швидко відновлюють сили людини, чинять тонізуючу дію. Подрібнені ядра активно використовують у кулінарії, для приготування соусів, салатів тощо. Останнім часом їх часто додають до піци, особливо сирної.
Якось в електричці зустріла дуже літнього дідуся, який без окулярів читав газету. Зробила йому комплімент. А він відповів, що кожного дня з’їдає по 5 горіхів. Чи правда це, не знаю, але людина поділилась власним досвідом.
Людмила РОМАШКО. м. Прилуки Чернігівської обл.