Літо – найкраща пора року, щоб навести лад у своєму організмі. Введіть у раціон якнайбільше ягід. Але пам’ятайте, що вони шкідливі при загостренні виразкової хвороби шлунка і 12-палої кишки, колітах, що супроводжуються проносом, а деякі, солодкі, й при цукровому діабеті.
ЖИМОЛОСТЬ
Раніше за інші ягоди достигають плоди жимолості, деякі її сорти дають урожай уже в травні. Крім приємного смаку та комплексу вітамінів і мінералів, ягоди жимолості мають сечо- та жовчогінні властивості. Свіжі плоди рекомендують при гіпертонії й захворюваннях судин, вони посилюють секрецію шлункового соку. Проте переїдання може спричинити небажані результати: закрепи, часте сечовиділення, висипання на шкірі, розлад шлунка у дітей, різке підвищення гемоглобіну та кількості еритроцитів у крові. Соком свіжих ягід жимолості лікують лишаї, відваром полощуть рот, горло.
Як лікарський засіб частіше застосовують квітки рослини, рідше – листя і стебла. Під час цвітіння жимолості козолистої (капріфоль), яка виростає завдовжки 2-4 м, має виткі стебла й оранжево-червоні неїстівні ягоди, можна заготувати її листя. Використовують їх як сечогінний засіб (чайну ложку подрібненого листя залити склянкою окропу, настояти 30 хв., процідити, пити по столовій ложці 3-4 рази на день). Відваром листя добре мити голову, коли випадає волосся. З відваром молодих стебел приймають ванни при подагрі й ревматизмі. Такі самі властивості має й сортова великоплідна жимолость.
СУНИЦІ ЛІСОВІ
Ягоди суниці – слабкий сечогінний засіб (2 столові ложки ягід заварити склянкою окропу й пити по півсклянки тричі на день). За допомогою цих ягід лікують склероз, підвищений тиск крові, шлунково-кишкові захворювання . Цей добрий сечогінний засіб, який, крім того, виганяє з нирок пісок. Але небажано їсти багато суниць при захворюваннях печінки, яка «не любить» дрібних кісточок. Листя суниць лісових разом із квітами приймають як відвар, який сприяє очищенню організму (20 г сировини заливають 200 мл окропу, настоюють і п’ють, як чай, не дозуючи, або по 2-3 столові ложки).
ЧОРНИЦЯ
Із лікувальною метою використовують ягоди і листя. Ягоди вживають як в’яжучий та сечогінний засіб. Відвар ягід корисний при недокрів’ї, наявності піску і навіть каменів у нирках. За нирковокам’яної хвороби п’ють відвар ягід чорниці й, крім того, роблять ванни з відвару вівсяної соломи й хвоща польового в рівних пропорціях (по 50 г на відро окропу). Свіжі ягоди корисні для лікування хронічного запору, а також ревматизму та подагри. Відвар листя чорниці (60 г на літр окропу, вживати по 2 столові ложки тричі на день) діє на організм подібно до інсуліну, тому допомагає при цукровому діабеті. При екземах, прищах та опіках роблять примочки або застосовують мазь (відварені ягоди перетирають і накладають товстим шаром на уражені місця. Міняють її щодня, змиваючи сироваткою). Відвар ягід: 1-2 чайні ложечки ягід на склянку окропу, вживати по 2-3 столові ложки тричі на день. Можна пити, не дозуючи, як чай, краще з медом.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.