Деякі шкідники завдають винограднику шкоди не менше, ніж птахи та оси. Різні види гусені, жуків та кліщів виїдають бруньки, пошкоджують ягоди, спричиняють відмирання листя, під’їдають молоді пагони.
ЗАХОДИ БОРОТЬБИ
1. Виноградний повстяний кліщ. Утворює на листі здуття червоного кольору із зовнішнього боку та западини з повстяним нальотом із внутрішнього. Може пошкоджувати молоді пагони, грона та квіти, що набагато небезпечніше, ніж пошкодження листя.
Проти кліща влітку проводять обприскування рослин сірковмісними препаратами.
2. Павутинний кліщ. Проколює листочки, висмоктуючи з них сік, у результаті на поверхні листя з’являються жовті плями, що розростаються, а потім листя відмирає. Місце проживання кліщ обплітає тонкою павутинкою.
Допомагають позбутися його обприскування кущів Фосфамідом, Неороном або ДНОК.
3. Дворічна листовійка. Гусениці першого покоління пошкоджують бутони, влаштовуючи в них гнізда, а друге покоління з’їдає ягоди.
Коли починається літ метеликів, необхідно обробити виноградник будь-якими інсектицидами. Також треба вчасно прибирати рослинні залишки та забезпечувати кущам хорошу провітрюваність.
4. Виноградна листовійка. Гусениці поїдають бруньки, що розпускаються, молоді пагони, суцвіття, листя і ягоди.
Заходи боротьби ті ж, що і з дворічною листовійкою. Для знищення лялечок, що зимують, слід очищати штамб і кору рукавів, одразу спалюючи те сміття.
5. Гронова листовійка. Перше покоління гусениць під’їдає бутони та молоді зав’язі, а друге та третє – зелені та стиглі виноградини, обплітаючи їх павутинням.
Позбавляються гронових листовійок, обприскуючи препаратами Командор, Конфідор, Ф’юрі.
6. Виноградний комарик. Його личинки вгризаються в листову пластину, утворюючи здуття. При значних пошкодженнях листочки деформуються, а суцвіття та зав’язі гинуть.
Зимуючих лялечок можна знищити шляхом щорічного перекопування ґрунту.
7. Філоксера. Поселяючись на коренях, дрібна комаха проколює їх, через що ті загнивають, а рослина слабшає або зовсім гине.
Ефективного методу боротьби поки що немає, допомагає лише вирощування стійких до філоксери європейських сортів винограду та ретельний огляд саджанців перед покупкою.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.