Людське тіло має мільйони волосяних фолікулів, що вкривають шкіру. Із часом вони втрачають пігментні клітини, тому волосся стає сивим.
ЩО СПРИЧИНЯЄ:
- на появу сивини впливає генетична схильність, тому подивіться на своїх батьків – у вас, імовірно, буде так само;
- вік – середньостатистично люди починають сивіти у 30 років, хоча може бути й раніше;
- раса – європеоїдна сивіє швидше за інші, приблизно з 20-річного віку;
- стрес – після травматичних подій люди можуть помітити більше сивини;
- внутрішній стан організму (наявність певних автоімунних хвороб, харчові дефіцити, включаючи вітамін B12, фолієву кислоту, мідь, залізо та кальцій);
- куріння.
СОРОМИТИСЯ НЕ ТРЕБА
Коли я вперше побувала в Європі, помітила багато красивих і сучасних жінок, котрі мали сиве волосся та не зважали на це. А от в Україні жінки переважно зафарбовують сиве волосся. Та, на мою думку, не варто цього робити. Адже то – ваша природна особливість, і сприйняття себе такими, якими ми є, – дуже важливе. Сивина – це нормально, це не хвороба і не те, чого слід соромитись.
ПОПЕРЕДИТИ АБО Ж ПРИЗУПИНИТИ ПОСИВІННЯ
Відверто кажучи, це складне завдання. Для початку ведіть здоровий спосіб життя (збалансоване харчування, сон, фізична активність). Відкоригуйте харчові дефіцити, якщо вони мають місце. Припиніть курити.
ЯКЩО ВСЕ-ТАКИ ВИРІШИЛИ ПРИХОВАТИ
1. Ви можете зафарбувати волосся деміперманентною фарбою. Це додасть певного нового відтінку волоссю, хоч повністю не зафарбує сивину, адже фарба зазвичай змивається за 4–12 миттів голови.
2. Якщо ж у вас більше 25 відсотків сивого волосся, то найкраще обрати перманентну стійку фарбу зі зменшеною кількістю аміаку. Раджу звернутися до колориста, перукаря, аби створити власний стиль і підібрати найкращий варіант.
3. Виберіть колір, який на 2 тони світліший або темніший за ваш звичайний колір волосся для більш природного ефекту. Якщо підфарбовуєте лише коріння, виберіть фарбу, яка точно збігається з вашим природним кольором або має темніший на тон чи два вигляд. Коріння є найбільш «прозорою» частиною сивого волосся, тому йому може знадобитися трохи темніший відтінок.
4. Уникайте чорного, ультра-золотистого блонду та бордово-червоного кольорів. Ці відтінки можуть мати ефект старіння, підкреслюючи зморшки та лінії на обличчі. Натомість шукайте більш м’які нейтральні відтінки, наприклад, насичений коричневий, темно-русявий або мідно-рудий.
Коли ваш природний колір волосся чорний або золотаво-русявий, то ви є винятком! Якщо подобається ваш природний, то продовжуйте фарбувати його таким чином.
5. Фарбуйте волосся кожні 3–4 тижні, якщо маєте багато сивини.
6. Оскільки сиве волосся може бути більш сухим і ламким, його потрібно мити рідше, 1–3 рази на тиждень і в міру забрудення. Щоб зберегти колір фарбованого волосся, важливо використовувати спеціально розроблені шампунь і кондиціонер.
7. Живильна маска з олійкою та вітаміном Е на волосся на ніч допомагатиме зволожувати його, оскільки сиве більш жорстке й сухе. Нанесіть на нього таку олійку, загорніть у хустку та залиш те на ніч. Уранці змийте шампунем.
МІФИ
1. Не переживайте, що стрес посилить посивіння. Вплив стресу на цей процес незначний. Якби це було так насправді, то вже майже всі українці були б сиві.
2. Вищипування сивини насправді не призводить до її поширення. Це ще один поширений міф.
3. Від фарбування волосся не з’являється сивина. Фарбуйтеся, скільки вам треба. Однак надмірне фарбування та освітлення може пошкодити волосся, що спричинить його випадіння та відростання світлішого пігменту (але це не сивина).
4. Сивина з’являється не від сонця. Воно може спричинити посвітлішання волосся, але не появу сивини.
Катерина БАКІКО, лікар-дерматовенеролог науково-медичного центру Святої Параскеви (м. Львів).