Ці комахи так само, як і їх звичайні медоносні побратими, мешкають великими сім’ями, виробляють мед, але живуть у землі з великою кількістю піску, наприклад, на галявині або узліссі, а також, на жаль, на присадибних ділянках.
Розмір їх може сягати 2 см, мають чорне черевце, коричневі або фіолетові крильця, рясний пушок на голові. Живуть у нірках-тунелях, які можуть йти глибоко в землю. Зазвичай рід займає велику територію, тому що потомство не залишає батьків, а розміщується поблизу свого житла.
Земляні бджоли є досить миролюбними створіннями, якщо їх не турбувати. Але можуть завдавати клопоту, роблячи на ділянці у великих кількостях нірки, заважаючи городнім роботам. Багато квітучих рослин є для них об’єктом пильної уваги. Знищити небажаних гостей на своїй ділянці нескладно, використовуючи прості перевірені методи.
ОКРІП
15 літрів окропу залити прямо в тунелі комах. Якщо немає впевненості, чи достатньо води, то краще взяти більше, інакше бджоли, що вижили, можуть наступного разу повести себе агресивно й напасти.
ХІМІЧНІ ЗАСОБИ
Використовують їх для обкурювання ділянки. Придбайте отруту для винищення комах і пристосування, димар.
Треба звернути увагу на те, що будь-які спеціальні препарати та пристрої повинні мати відповідну сертифікацію. Це дозволить уникнути непередбачуваних наслідків. Для обкурювання нірки-тунелі обробляють димом. Земляні бджоли від цієї процедури стають млявими, сонними, вже не будуть агресивними. Далі необхідно ввести отруту, дотримуючись інструкції із застосування.
Можна використовувати такі препарати:
1. Ципервіт – це інсектицидний засіб на основі циперметрину. Вистачить для обробки території 100 кв.м.
2. Дихлофос – усім відомий засіб, який підходить для знищення як комах, що повзають, так і літаючих.
3. Аерозоль Bros – ефективний комбінований засіб для боротьби з комахами, вирізняється високою швидкістю дії.
Після проведеної обробки вхід у тунелі засипають піском для запобігання виповзанню комах, що вижили.
ПАСТКИ
Досить простим методом боротьби з «набридливими сусідами» служитиме розстановка своєрідних пасток. Для цього достатньо взяти пляшки, заповнити невеликою кількістю солодкого сиропу та розставити біля входів у нірки. Комахи, що залетіли поласувати сиропом, уже не зможуть вибратися з пляшки.
ПЕРЕКОПУВАННЯ ЗЕМЛІ
Якщо нірки-тунелі неглибокі й до їхньої нижньої точки можна дістатися за допомогою лопати, згодиться такий метод. Якщо ж тунелі глибокі, то він буде малоефективним. Для самостійної боротьби з дикими земляними бджолами необхідно подбати про відповідне «обмундирування». Якщо не вжити заходів захисту, то в рази збільшується ризик постраждати від них. Захист включає бджолярну сітку, щільні рукавички, спеціальні штани та куртку. Одяг повинен бути повністю цілим, без пошкоджень, а також по розміру, щоб не утворювалося зайвих складок.
АРОМАТНІ РОСЛИНИ
Серед рослин, що відлякують запахом земляних бджіл, – лаванда, календула, базилік, меліса, полин. Та все ж таки, якщо ці «сусіди» не створюють проблем, краще їх не турбувати. Земляні бджоли не нападатимуть, якщо не відчувають загрози для свого існування та цілісності житла.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.