Під час війни люди, на жаль, нерідко опиняються під завалами будівель чи зсувами ґрунту. Внаслідок цього в них може розвинутися дуже небезпечний стан, що називається синдромом довготривалого здавлення.
Причинами його виникнення є здавлення частин тіла (переважно кінцівок) уламками зруйнованих споруд, масивами ґрунту, тривалим стисканням кінцівки масою власного тіла, наголошують у МОЗ, де зібрали інформацію про цей синдром і поради, як надавати першу допомогу. Адже своєчасна та правильно надана домедична допомога може врятувати життя постраждалому.
Синдром довготривалого здавлення – це невідкладний стан, при якому на певну частину тіла постраждалого чиниться зовнішній тиск, внаслідок чого порушується її кровопостачання та розвивається ішемія і пошкодження м’яких тканин.
При погіршенні стану потерпілого до приїзду «швидкої» повторно зателефонуйте диспетчеру і повідомте отриману від потерпілого інформацію про обставини, за яких сталася травма.
Перед наданням допомоги переконайтеся, що немає небезпеки. Заспокоюйте постраждалого, поясніть йому свої подальші дії. Запитайте, як довго він перебуває під завалами. Якщо людина без свідомості, слід вважати, що минуло більше 10 хвилин. Викликавши екстрену допомогу, спостерігайте за постраждалим до приїзду медиків.
Якщо з моменту стискання минуло менше 10 хв., звільніть стиснену частину його тіла.
Якщо є рана та масивна кровотеча, накладіть тиснучу пов’язку, щоб зупинити кров. За необхідності накладіть кровоспинний джгут.
За наявності перелому знерухомте ушкоджену кінцівку за допомогою стандартного обладнання (шин) або підручних засобів.
Якщо з моменту стискання минуло більше 10 хв., не слід звільняти стиснену частину тіла потерпілого.
У випадку, коли потрібна термінова евакуація, але з моменту стиснення минуло понад 10 хв., перед звільненням стисненої частини накладіть кровоспинний джгут. Також необхідно вкрити людину термо- чи звичайною ковдрою.