Зібравши врожай, багато хто забуває про чагарник до наступного сезону. Але без належної уваги в літньо-осінній період ягід на ньому дедалі меншатиме. А тим часом догляд за жимолостю після плодоношення не такий вже й клопіткий.
1. Полив. У посуху чагарники треба поливати. Скоротити кількість водних процедур допоможе мульчування (компостом, скошеною травою).
2. Підживлення. У червні для відновлення сил підживіть жимолость азотовмісним добривом: на кущ – 15 25 г сечовини або 20–30 г аміачної селітри. Гранули можна розчинити у воді й вилити під рослину або після легкого розпушування закласти в коло та відразу рясно полити. З органіки підійде розчин коров’яку (1:10) або пташиного посліду (1:20). Наприкінці вересня, перекопуючи ґрунт, вносьте фосфорні та калійні добрива – по 15 г подвійного суперфосфату та калійної солі на кв.м.
3. Захисні обробки. Зазвичай жимолость від хвороб і шкідників улітку не обприскують. Але якщо після збирання врожаю є тривожні симптоми (помітили попелицю або плями на листі), терміново зробіть це. Проти шкідників допоможуть інсектициди або біопрепарати. Грибкові захворювання (борошниста роса, листові плямистості) подолає фунгіцид (Цілитель, Топаз) або біопрепарат Фітоспорин-М (все за інструкцією).
4. Обрізування. Відразу після плодоношення з санітарною метою можна видалити сухі, поламані, хворі гілки, та ті що ростуть у центр або перехрещуються. Зрізуйте якомога нижче до землі, не залишаючи пеньків. Загалом, у перші 5–7 років після посадки жимолость не обрізують. Потім раз на 2–3 роки роблять санітарне обрізування за типом проріджування. У віці 14–15 років у рослини починають вирізувати старі гілки до сильного молодого розгалуження, розташованого в нижній частині. Роблять це восени після листопаду. Обрізувати треба правильно, тому що квіткові бруньки в жимолості розташовані переважно на кінцях пагонів. І якщо сильно обрізати і вкоротити гілки, можна значно знизити врожайність.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.