ПОЛИВАЙТЕ ГРАМОТНО
Попри те, що в деяких кліматичних зонах загроза заморозків ще не минула, більшість рослин уже висаджено на грядки та розкрито після зимівлі. Тепер, коли показники температури поступово зростають, а рослини не лише нарощують вегетативну масу, а й закладають урожай, дотримання режиму поливів особливо актуальне. Однак заряджати грядки вологою необхідно грамотно: поливати вранці або у вечірні години, обов’язково під корінь або в підготовлені заздалегідь борозенки, після поливу мульчувати. І в жодному разі не економити на витраченому часі та воді, оскільки поверхневий полив провокує утворення основної маси коренів у верхньому шарі ґрунту, який у розпал літа швидко пересихає і не дає рослинам достатнього живлення.
Актуальним питанням червня залишається прополювання. Бур’яни є серйозним конкурентом культурним рослинам у питанні вологи, споживання поживних речовин, доступі до сонця. Тому боротьба з ними повинна йти постійно та мати стійкий результат. Найпоширенішим методом у цій «війні» є прополювання грядок вручну, підрізування бур’янів за допомогою сапки та мульчування.
Менш трудомістким способом є застосування гербіцидів. Але використовувати їх небезпечно, адже накопичуються в ґрунті у вигляді залишків розпаду, що поступово призводить до фітотоксичності – пригнічення зростання культур, розвитку, формування насіння та врожаю загалом, а також стійкості до хвороб.
Проріджують культури відразу, щойно за молоді рослини можна вхопитися. При цьому однією рукою висмикують зайві сходи, а іншою притримують навколо них землю. Роблять це в кілька прийомів, по вологому ґрунту, дуже акуратно, намагаючись не пошкодити потрібні паростки. Після проріджування грядки поливають.
Важливим заходом на початку літа є й підживлення. Для різних культур вони мають різні терміни та дози внесення добрив, але саме завдяки їм можна зміцнити рослини та допомогти не лише закласти, а й сформувати відмінний урожай. Якщо боїтеся куплених добрив – застосовуйте золу, трав’яні настої, розчин коров’яку (1:20).
Для формування якісних плодів необхідне і грамотне формування рослин, тобто правильне розподілення навантаження. У томатів це – пасинкування. Аби рослини направили сили на розвиток плодів, а не на посилене нарощування зеленої маси, щотижня за допомогою ножиць необхідно видаляти бічні пагони в пазухах листя, залишаючи «пеньок» не більше 1 см.
Краще робити це в першій половині дня. При цьому у високорослих сортів (вище 1,5 м) необхідно видаляти всі пасинки, у середньорослих (до 1,5 м) під першою квітковою брунькою залишати два пасинки, а низькорослі сорти й зовсім не пасинкувати.
Огляньте посадки цибулі та часнику. Якщо рослини почали стрілкуватися – прищипніть стрілки. На початку червня ще можна висівати на грядки насіння теплолюбних культур. Це можуть бути цвітна капуста, чорна редька, морква зимового зберігання, квасоля, дині, огірки, горох, сидерати. У середині місяця повторно сіють шпинат, крес-салат, салатну гірчицю. Для врожаю наступного року висівають цибулю-батун і цибулю-шніт.
ЗАХИСТІТЬ ЧЕРЕШНЮ ВІД ПТАХІВ
Не варто забувати і про формування кущів суниці садової. Багато її сортів протягом червня активно пускають вуса, і якщо ягідна грядка розрахована на отримання врожаю, а не нового посадкового матеріалу, їх необхідно регулярно видаляти.
Настав час і для повторних заходів щодо захисту рослин від хвороб і шкідників. Для збору слимаків необхідно виставити пастки – імпровізовані укриття у вигляді шматків фанери, дощок, мішковини, які потрібно розкласти на відстані від 3 до 5 м один від одного і періодично піднімати, щоб виловити шкідників.
На часі закріпити на деревах ловчі пояси й накинути на черешню сітку від птахів. Як профілактичний захід проти фітофтори томатів поступово видалити з помідорів нижнє листя. Огляньте кущі смородини та порічок на предмет появи дрібних помаранчевих цяток. Якщо вони є – це прояв іржі. Хворі рослини потрібно обробити одним із препаратів міді. Наприкінці місяця з кущів варто зняти і знищити поодинокі визрілі ягоди – в них причаїлися личинки пильщика.
На черешнях, грушах, сливах може з’явитися попелиця – почніть боротися з нею шляхом обприскування цибульним або хвойним настоєм, не чекаючи масового ураження рослин. Для попередження розвитку на полуниці сірої гнилі – обсипте кущики золою.
КЛУМБИ ВІДДЯЧАТЬ ЗА ПІДЖИВЛЕННЯ
Згодиться аміачна селітра або ж квіткова суміш. У період посухи квіти треба й поливати. Загальним правилом є не дуже часті, але рясні поливи. Потреба в них багато в чому залежить від погодних умов, властивостей ґрунту та виду рослин. Але спекотної, посушливої пори поливу потребують усі садові рослини. Роблять це рано-вранці до 8 год., і ввечері після 18 год. (використовувати слід теплу воду).
Для затримання вологи в ґрунті можна застосувати мульчування, яке буде не тільки корисним для рослин, а й матиме декоративний ефект.
Ще в червні можна посіяти деякі одно- та багаторічні квіти, а також провести формуюче обрізування троянд.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.