Збільшення частоти серцевих скорочень понад 90 ударів за хвилину називають тахікардією. Це симптом і важливий індикатор нашого самопочуття, який може вказувати на прояви деяких захворювань.
У нормі в здорової дорослої людини частота серцевих скорочень (ЧСС) коливається в межах 60–90 уд/хв. За деяких обставин – фізичного навантаження, стресу, переляку, перевтоми, емоційного навантаження, інфекційних захворювань і високої температури тіла – пульс може частішати. Це – тахікардія фізіологічна. І то нормальна реакція організму. Коли зовнішній фактор зникає, ЧСС поступово повертається до норми.
Патологічна тахікардія проявляється при різних захворюваннях переважно в людей похилого віку через вікові зміни в серцевій тканині. Може змусити серце працювати на підвищених обертах ішемічна хвороба серця, перенесений інфаркт міокарда, аритмія, гіпертиреоз (підвищення секреції гормонів щитоподібної залози), анемія, синдром Вольфа-Паркінсона-Уайта. Схильність до тахікардії може передаватися спадково.
Від фізіологічної тахікардії патологічна відрізняється тим, що виникає без дії фізичних чи емоційних факторів. При цьому ЧСС характеризується рівномірністю, але їхня кількість стає більше 100 уд/хв. Серце б’ється надто швидко і не встигає наповнитися, що призводить до зниження викиду крові та кисневого голодування організму, а також самого м’яза серця. Під час нападу тахікардії необхідно терміново викликати «швидку» та прийняти препарати, призначені кардіологом.
«Багато людей зараз не мають фізичної можливості потрапити до лікаря на прийом. Зв’язку з лікарем теж може не бути. Різні ситуації, але проблема одна. Людина зі своєю хворобою залишається сам на сам, без лікування, – говорить у своєму інстаграм-блозі кардіолог Наталія ІВАНЮК. – Щоб зняти напад тахікардії, аритмії, зменшити високий пульс, призначають бета-блокатори (ББ). Якщо в аптеці немає вибору, розповім про заміну препаратів.
Бісопролол застосовують для зниження пульсу (і тиску), контролю та лікування аритмії. Можна замінити на Конкор, Коронал, Конко-кор. Приймати 1–2 рази на добу. Максимальна добова доза – 10 мг.
Небівалол знижує ЧСС, тиск. Має слабкий антиаритмічний ефект. Можна замінити на Небілет, Небілет плюс. Приймати 1 раз на день. Максимальна добова доза – 10 мг.
Метопролол використовують для контролю ЧСС, при порушеннях ритму серця (надшлуночкова тахікардія, екстрасистолія, фібриляція передсердь). Знижує тиск. Можна замінити на Егілок, Беталок Зок, Корвітол. Пити 1–2 рази на добу. Максимальна добова доза – 200 мг.
Карведилол має слабкий антиаритмічний ефект. Знижує пульс і тиск. Зазвичай використовують у поєднанні з іншими препаратами в пацієнтів із серцевою недостатністю, ішемічною хворобою серця. Можна замінити на Коріол, Корвазан. Пити 1–2 рази на добу. Максимальна добова доза – 50–70 мг. Важливо пам’ятати, що причин тахікардії багато! Не завжди потрібно відразу починати пити один із цих препаратів з метою «заглушити гучний стукіт серця».
Всі заміни препаратів необхідно обговорювати з лікарем».
Підготувала Валентина ГАРКАВА.