ЗАГАРТОВУЙТЕ РОЗСАДУ
Весна цього року запізніла, тому багато роботи було перенесено на травень. Спочатку висівають холодостійкі культури: салат, редис, шпинат, цибулю-сівок, ярий часник, моркву, кріп, петрушку. Потім більш теплолюбні: горох, помідори, кукурудзу, соняшник, квасолю, цибулю, буряк, висаджують картоплю. А як мине загроза заморозків – гарбуз, кабачок, огірки, перець, баклажани.
На початку травня ще висівають білоголову та цвітну капусту, гарбузові. Розсаду, що підросла, за два тижні до висадки починають гартувати. Для цього спочатку влаштовують недовгі провітрювання приміщень, де вона знаходиться, а потім «вигулюють» рослини на свіжому повітрі, прикриваючи від вітрів і яскравого сонця.
У теплиці на початку та в середині травня висаджують лютневу й березневу розсаду перців, томатів, баклажанів, ранні огірки. У другій декаді місяця під покривний матеріал саджають білоголову, брюссельську капусту, кореневу селеру, висівають гарбузові, висаджують березневу розсаду низькорослих сортів томатів, а на теплі грядки – квітневу розсаду огірків.
ПІДВ’ЯЖІТЬ МАЛИНУ
Поки не встановилася тепла погода, ще можна посадити дерева й чагарники, прищепити кісточкові. Якщо суничні грядки були оновлені з осені, до кінця травня можна пересадити молоді розетки на нове місце, доповнити колекцію ягідника новими сортами. Щойно почнуть відростати нові листочки, обов’язково потрібно почати догляд за грядкою. Видалити, краще ножицями, відмерле й пошкоджене листя, провести розпушування, мульчування, підживити водними настоями коров’яку (1х4), гною (1х2) або пташиного посліду (1х10).
У травні на малиннику вже добре видно молоду поросль. Але зайві пагони малині ні до чого. Тому все зайве необхідно видалити. Особливо бояться загущення ремонтантні сорти, реагуючи на проблему зниженням урожаю.
Оскільки більшість сучасних високоврожайних сортів малини досить високі, їх неодмінно треба підв’язати. Для цього на заздалегідь натягнутій шпалері розмістити пагони з кроком 10 см і підв’язати мотузкою. При цьому перший ряд дроту повинен розташовуватися на висоті 60 см над рівнем землі, другий – 12–15 см залежно від висоти рослин.
ІРИСИ ПЕРЕВІРТЕ
Багаторічники на початку весни добре ділити: загущені кущі гірше цвітуть, а розсадження дозволить створити єдиний ансамбль із рослин, що повторюються. Якщо «втиснути» їх нікуди – сусіди та друзі за вділені їм квіти подякують.
Можна й обмінятись рослинами, але тоді знову доведеться шукати вільне місце. Іриси на початку весни необхідно перевірити: спинки кореневищ повинні стирчати назовні та грітися на сонці. Декоративні ліани слід прорідити, розправити, підживити.
Холодостійкі однорічники на початку місяця можна садити в ґрунт: календулу, космею, волошки та ін. Теплолюбні краще висаджувати, коли мине загроза заморозків.
Гладіолуси, канни, кали, жоржини висаджують, коли земля прогріється. Тобто коли масово зацвітуть кульбаби та закумкають жаби.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.