За народною традицією, на Водохреще — 19 січня, багато людей купаються в ополонці. Проте робити це можна не всім, і навіть здоровим треба дотримуватися певних правил.
Перед заходом у воду роздягатися потрібно поступово, спочатку знявши верхній одяг, потім взуття, затим — решту одягу до білизни, в якій будете купатися, і лише через кілька хвилин можна заходити у воду. На підошвах стоп є біоактивні точки, які під час ходьби по снігу охолоджуються і дають сигнал всьому організму готуватися до охолодження. Безпосередньо в крижаній воді можна перебувати трохи більше однієї-двох хвилин. Різке занурення в неї — стрес для організму, і за короткий час він викидає в кров масу біологічно активних, антистресових речовин, комплекс гормонів, які викликають швидку реакцію на переохолодження, що супроводжується підвищенням імунітету.
Антистресові речовини, такі як ендорфіни («гормони щастя»), викликають реакцію радості, тому при виході з ополонки людина почувається бадьорою, має гарний настрій. Але викид цих речовин не може тривати довго. Тому більш тривале перебування в холодній воді може призвести вже до переохолодження та погіршення перебігу захворювань.
Вибравшись із ополонки, потрібно відразу розтертися рушником, швидко одягнутися, неодмінно на голові має бути шапка чи хустка, і в теплому приміщенні попити гарячий чай або настій трав.
Перш ніж купатися в крижаній воді без спеціальної підготовки та досвіду загартовування, необхідно виміряти артеріальний тиск, тому що замість очікуваної благодаті можна отримати ускладнення.
Головні небезпеки купання у крижаній воді: серцевий напад через спазм судин, судоми, швидкий розвиток пневмонії. Категорично протипоказані купання людям із серцево-судинними, бронхолегеневими, гінекологічними захворюваннями, з діабетом, гіпертонією, епілепсією та схильністю до судом, із запальними процесами у нирках, захворюваннями щитоподібної залози, інфекційними хворобами. Лікарі категорично забороняють купатися у мороз дітям, тому що в маленькому організмі недосконала система терморегуляції.
Якщо ви хворі, але дуже хочеться взяти участь в обряді, можна вчинити так: узяти в церкві освяченої води у пляшці, принести додому, дати їй трохи постояти, поки досягне кімнатної температури, а потім у ванні облити себе з голови до ніг .
Медичні працівники та служителі церкви також висловлюють єдину думку про неприпустимість крижаної купелі в стані алкогольного сп’яніння — це шкодить здоров’ю і суперечить церковним канонам, та закликають вірян не затьмарювати свято.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.