Я досягла пенсійного віку, але стажу маю 24 роки. Чи можу розраховувати на якусь фінансову допомогу від держави?
Ольга Анатоліївна. Одеська обл.
Процедура призначення грошової допомоги регламентована постановою КМУ №1098 від 27.12.2017 «Про Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату». При цьому отримати допомогу замість пенсії можуть тільки ті, хто на момент оформлення соціальних виплат має не менше 15 років страхового стажу. Гроші будуть виплачуватися до досягнення такими особами віку, з якого вони набувають право на пенсійну виплату.
Для призначення тимчасової фінансової допомоги особам без необхідного пенсійного стажу необхідно звернутися в органи соціального захисту населення за місцем реєстрації або за адресою фактичного проживання. До заяви на оформлення допомоги потрібно додати:
— документ, що посвідчує особу, її місце проживання, та ІПН;
— довідку про наявний страховий стаж (видається в Пенсійному фонді за запитом особи);
— декларацію про доходи і майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї) за останні пів року, що передують місяцю звернення за призначенням допомоги.
Якщо тимчасова грошова допомога (соціальна пенсія) оформляється не за адресою реєстрації, а за місцем фактичного проживання, до перерахованого вище списку документів повинна додаватися довідка про неотримання такої допомоги в Управління праці та соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання.
Тимчасова фінансова допомога призначається з дня, що настає після дати досягнення пенсійного віку, встановленого ч.1 ст.26 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за умови, що звернення за оформленням грошових виплат відбулося не пізніше ніж через 3 місяці після досягнення такого віку.
Якщо терміни не були дотримані й пенсіонер звернувся в органи соцзахисту через 3-місячний період, грошова допомога призначається з дня звернення за нею, тобто з дати подання всіх необхідних документів і довідок.
Відповідно до законодавства України не всі особи, яким не вистачає трудового стажу для оформлення пенсії, мають право на отримання тимчасової фінансової допомоги від держави. Так, відповідно до п.12 постанови №1098 соцдопомога пенсіонерам не призначається в разі, якщо:
— особа отримує пенсію (в т.ч. соціальну), працює або веде іншу діяльність, пов’язану з отриманням доходу;
— хто-небудь із членів сім’ї протягом року перед зверненням за тимчасовою допомогою здійснив покупку (оплату послуг) на суму понад 50 тис. грн;
— середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні пів року перевищує 100 відсотків прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб;
— у результаті вибіркової перевірки виявлені додаткові джерела для існування, не зазначені в декларації про доходи та майно (здавання в оренду житлового приміщення (будинку), заробіток членів сім’ї, які офіційно не працевлаштовані, тощо);
— у власності особи або членів її сім’ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м на одного члена сім’ї та додатково 10,5 кв.м на сім’ю, чи більше одного автомобіля (іншого транспортного засобу, механізму).