Відстрочка від армії — це тимчасове відтермінування (відкладення) проходження строкової військової служби. Таким правом користуються призовники за наявності хоча б однієї з вказаних нижче підстав.
- За сімейними обставинами.
Якщо у призовника вагітна дружина або ж дружина з інвалідністю;
якщо він має дитину до 3 років (або й старшу 3 років, якщо батько виховує її самостійно);
дитина з інвалідністю або є двоє й більше дітей;
непрацездатні батьки або хтось один із них або одинока матір/батько, які утримують не менш ніж двох неповнолітніх дітей — до досягнення старшим повноліття та за умови офіційного працевлаштування призовника;
неповнолітні або непрацездатні рідні брат/сестра, якщо крім призовника утримувати їх немає кому;
непрацездатні підопічні особи або під опікою яких призовник сам перебуває.
Якщо призовник є дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування, то він за власним бажанням також має право на відстрочку від армії.
- За станом здоров’я.
Після проходження огляду лікарями, в разі надання ними висновків про тимчасову непридатність призовника для проходження військової служби, Законом передбачається можливість відстрочення від призову на строк не більше одного року.
Перелік зазначений у Положенні про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, затвердженому наказом Міноборони від 14.08.2008 р. №402, де чітко визначено, за яких обставин особа є повністю непридатною для проходження військової служби, а за яких — тимчасово.
- Для здобуття освіти.
Така відстрочка надається на весь період навчання призовникам-студентам денної форми навчання. Якщо це заклад вищої освіти, то відстрочка надається як для отримання першого освітнього рівня (бакалавра), так і наступного (магістра). Навчання в інтернатурі, аспірантурі, докторантурі, в закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання теж дає право на відстрочку.
- Для продовження професійної діяльності— відстрочку від призову мають такі категорії громадян:
* педагоги (з вищою освітою, основним місцем роботи яких є заклади загальної середньої освіти, за умови повного навантаження на займаній посаді);
* медичні працівники (на весь період їх роботи за фахом у сільській місцевості);
* священнослужителі;
* сільські, селищні, міські голови;
* резервісти;
* особи, які мають ступінь доктора наук чи ступінь доктора філософії та працюють на посадах за спеціальністю;
* поліцейські; особи рядового й начальницького складу служби цивільного захисту;
* працівники Державного бюро розслідувань і співробітники Служби судової охорони.
Це вичерпний перелік осіб, яким надається відстрочка для продовження професійної діяльності на весь період проходження ними служби чи роботи за спеціальністю.
Аби підтвердити своє право на відстрочку, призовники зобов’язані кожного року до 1 жовтня подавати військоматам документи, що підтверджують їх статус.
Якщо підстави, які надавали право на відстрочку, перестали існувати, особа призивається до лав Збройних Сил України.