Результатом теплої та вологої осені може стати проростання деяких культур, посаджених під зиму. Це стосується і рослин у квітнику – гіацинтів, крокусів, лілій, деяких видів тюльпанів та інших цибулинних мешканців вашої клумби.
Йдеться переважно про ті, що дачники викопують влітку і повертають у ґрунт восени. Котрі весь цей період залишаються в ґрунті, менш схильні до такої аномалії, оскільки їх річний цикл не порушується обов’язковим викопуванням. А ще вони більш адаптовані до погодних умов.
ЧОМУ ТАК ВИЙШЛО
Пряма причина одна – вплив погодних умов конкретного сезону. Але є ще й непряма – час посадки цибулинних рослин восени. Дотримання цього регламенту допомагає обійти погодні аномалії та зберегти цибулинні в дрімаючому стані до весни, не дозволяючи прорости.
Отже, якщо ваші квіти вже почали «прокльовуватися» з ґрунту, то, ймовірніше, ви поквапилися з їхньою висадкою, не зваживши на затяжну осінь. Відтак цибулини встигли наростити не тільки коріння, а й «вершки». Це, звісно, сумно, але не безнадійно, ситуацію можна виправити, щоб рослини не загинули на морозі.
ЩО РОБИТИ
Головне – штучно збільшити шар ґрунту над цибулинами, щоб паросток не встиг крізь нього пробитися. Тому насамперед потрібно оцінити його довжину. Якщо вона невелика, то все обійдеться мульчуванням.
Як мульча добре підійдуть компост або перегній, торф, хвоя і навіть мох сфагнум. Головне, щоб цей пухкий шар був не менше 10 см завтовшки.
Якщо ж пагони встигли досягти довжини 10–15 см, то їх доведеться видалити. Це роблять обертальними рухами та акуратно, не дістаючи цибулину із землі.
Після цього рослини на зиму вкривають за описаною вище схемою. Вкривати цибулинні квіти на зиму потрібно з початком заморозків, вже після закінчення періоду дощів. Якщо поквапитися, то під час опадів укриті цибулинки можуть випріти.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.