Не так давно «Порадниця» розповідала про те, які гілки корисні, а які шкідливі для тварин. Зараз саме сприятлива пора для заготівлі гілкових віників на зиму. У цей час листя містить багато соку, концентрація корисних речовин максимальна, а пагони досить гнучкі. Територія, на якій заготовляють віники, має бути екологічно чиста та віддалена від пожвавлених автомобільних шляхів. Хороший варіант — занедбаний сад. Однак сухі гілки для збору не підходять. Заготовляють гілковий корм у суху сонячну погоду.
Листяний корм багатий на поживні речовини: містить вітаміни, мікроелементи, клітковину. Це чудове доповнення до основного раціону та доступні й дешеві ласощі взимку. Його охоче поїдає велика рогата худоба, коні, вівці, кози, кролі. Для кроликів він корисний ще й тим, що дозволяє сточувати зуби, які ростуть у них протягом усього життя. Відтак замість того, щоб обгризати клітки, вони із задоволенням ласуватимуть гілочками.
Чимало рослин мають ще й лікувальні властивості. Так, береза помічна при хворобах нирок та сечовивідної системи (однак у помірних кількостях), верба містить саліцилову кислоту, чинить знеболювальну дію та є природним антибіотиком. Волоський горіх у невеликих кількостях допомагає виводити глисти. Липа помічна при захворюваннях сечового міхура та має протизапальну дію. Тож важливо чергувати різні види гілок. Хвойні містять ефірні олії, велику кількість вітаміну С і рекомендуються при захворюваннях дихальних шляхів. Однак гілки хвойних заготовляють узимку, та й давати їх потрібно свіжими.
Найкраще заготовляти для худоби гілки товщиною до 1,5 см та довжиною 50–60 см. Користуються для зрізування гострим секатором. Пагони зрізують разом із листям. Чим тонші гілочки і чим більше на них листя, тим поживніший такий корм.
Використовують гілки листяних і хвойних порід (берези, клена, осики, липи, тополі, ясеня, клена, верби, каштана, акації, сосни, ялини). Для попереднього висушування їх розкладають на землі на 1–2 дні, а потім зв’язують у віники товщиною 10–12 см та підвішують у добре провітрюваному сухому приміщенні, куди не потрапляють сонячні промені. Листя при цьому не опадає, і виходить високоякісний корм. Висушені віники приблизно через місяць складають у кілька шарів на решітчастий настил. Корм у вигляді віників легко зберігати, він добре висушується, займає мало місця, його зручно згодовувати. Зберігають у сухих, добре провітрюваних приміщеннях.
Нагадаємо, що не використовують пагони дерев, що містять гіркі дубильні або отруйні речовини: дуб, бузину чорну, черемху, мигдаль, бузок, кісточкові плодові та інші. Водночас пагони дуба в невеликих кількостях дають при діареї.
Протягом усього сезону тваринам також згодовують свіжий гілковий корм. Але вводять його поступово: спочатку дають кілька гілочок, а потім більше.
Василь БАРЧУК.