Найбільш вигідно відгодовувати поросят у весняно-літній період, коли зможуть рости на зелених кормах. Їх розведення і відгодівля багато в чому залежать від правильного вибору тварин. Роблять це в ранньому віці. Краще вирощувати відразу двох, бо свині — стадні тварини й у компанії краще ростимуть і розвиватимуться.
При виборі основну увагу звертають на будову тіла й поведінку. Порося повинно бути рухливим, енергійним, швидко реагувати на все, що відбувається навколо. Здорове, якщо його взяти на руки, пронизливо й голосно вищить, слабке й хворе — приглушено рохкає. Також бажано поспостерігати за поведінкою поросяти. Обирайте активного. А ще краще — подивіться, як їсть: має бути хороший апетит. Хвостик у бадьорих, здорових поросят — сухий і чистий, закручений кілечком догори; щетина — гладенька, блискуча, шовковиста; п’ятачок носа, слизові оболонки рота й очей (у білих і вся шкіра) — рожеві; ноги — високі та міцні, ратиці — чисті. Обирати бажано поросят із довгим корпусом, широкою грудиною, прямою, а не вигнутою, спиною. Живіт має бути підтягненим, не провисати. Якщо черево провисає, це вказує на неміцну конституцію, слабкий розвиток м’язів. Блідість, тьмяний погляд, настовбурчена щетина, обвислий хвіст свідчать про слабкість і анемію.
Вгодованість має бути достатньою, але не надмірною. Нормально розвинуті кабанчик або свинка у 3–4-тижневому віці мають живу масу 5–7 кг.
Особливу увагу звертають на дихання. У здорових воно глибоке, без хрипів і кашлю. При хворобах легень поросята дихають важко, часто, з хрипами, кашляють. Також звертайте увагу на анальний отвір, чи немає в поросяти проносу.
Якщо у тварини довга вузька велика голова, горбатий тулуб, опущені крижі, вузько поставлені довгі ноги, довга густа щетина — це свідчить про грубу конституцію і пізню спілість. Такі тварини погано відгодовуються, споживають багато корму, хоча й витривалі. М’ясо в них сухе та жорстке.
А от дуже широка й кирпата голова, вкорочене округле тіло, короткі ноги, рідка щетина — ознаки зніженості, високої вимогливості до годівлі та умов утримання. Тварини з рідкою щетиною мерзнуть і застуджуються в холоди, а влітку страждають від сонячних опіків. Однак вони швидко ростуть і дають соковиті м’ясо та сало.
Важливе значення має прикус. Поросята з поганим прикусом погано поїдають корми і не зможуть швидко нарощувати масу. Щоб перевірити прикус, тварину беруть лівою рукою під груди і, притиснувши до себе, пальцями правої збоку розводять губи. Верхня і нижня зубні аркади мають збігатись. Якщо зуби верхньої щелепи на 0,5–1 см не доходять до зубів нижньої або одна щелепа трохи довша за іншу, прикус неправильний.
Вадами екстер’єру вважаються клишоногість, іксоподібність передніх ніг, шаблеподібність задніх, зближеність у скакальних суглобах, прогнуті спина й поперек, зрізаний окіст, обвислі зад і черево. Це ознаки слабкого здоров’я.
При виборі свинок на плем’я звертайте увагу на соски, що повинні розташовуватися симетрично і на якомога більшій відстані один від одного. Чим більше сосків, тим краще. Суттєвою вадою вважається їх кратерність, адже в такому разі поросята не зможуть смоктати молоко. Важливо також, щоб свинка була від багатоплідної свиноматки.
Також звертайте увагу на статеві органи. Свинки з ознаками гермафродитизму на плем’я не годяться. Також вибраковуються кнурці, в яких один або кілька сім’яників втягнуті в черевну порожнину. Поросята, що мають мошонкову або пахову грижу, погано ростуть, із часом можуть потребувати оперативного втручання. Грижа має вигляд опуклості розміром із горіх або жолудь.
І не забудьте поцікавитись, чи мають поросята профілактичні щеплення. Частину з них роблять у ранньому віці.
Василь БАРЧУК.