Протягом своєї історії людство змінювало ставлення до солі багато разів. Колись давно люди стали її використовувати як консервант, і це допомогло їм вижити. Зараз же її надлишок призводить до проблем зі здоров’ям. Ось тому щороку другий тиждень березня присвячується обізнаності про сіль.
NaCI Є В КОЖНОГО
У людині масою близько 70 кг міститься приблизно склянка солі, тільки натрій і хлор існують окремо. Натрій забезпечує в організмі проведення нервових імпульсів, тобто передачу сигналів по нервах із головного мозку по спинному до м’язів, завдяки чому відбувається їх скорочення. Будь-який рух здійснюється завдяки натрію. Хлор же регулює кислотно-лужний баланс крові, бере участь у виробленні соляної кислоти HCl у шлунку для перетравлювання їжі та інших тонких процесах у клітинах організму.
Найбільше кухонної солі міститься в плазмі крові. Якщо вона втрачає частину свого соляного запасу, порушується нормальний обмін речовин в організмі. Коли людина хворіє або втрачає багато крові, поповнення електролітів здійснюється саме 0,9-відсотковим фізрозчином NaCl, який дорівнює за іонним складом крові.
НА НЕЇ БАГАТІ НЕ ТІЛЬКИ СОЛІННЯ
Сіль є в багатьох продуктах харчування – молоці, м’ясі, морепродуктах, навіть овочах і фруктах. Надмірну її кількість містять усі перероблені покупні продукти – консерви, сири, м’ясні продукти (ковбаси, сосиски, буженина, шинка), соління, соуси, хліб, випічка, кукурудзяні пластівці, готові горіхові суміші. Сіль стимулює апетит і маскує смак жиру. З сіллю жирні продукти смачніші, без неї їх складно їсти.
ПРОДУКТ НЕОДНОЗНАЧНИЙ
Комусь сіль може життя врятувати, а когось довести до інвалідності. При зниженому вмісті солі в крові гинуть еритроцити, отже, підвищується ШОЕ. Тобто починаються запальні процеси. Через нестачу солі густішає кров.
Адже сіль утримує воду в клітинах. При великих фізичних навантаженнях солі виходить з організму разом із потом і диханням більше. Тому таким людям солона їжа потрібна. Взагалі, нормою вважається 5 г на добу, тобто одна чайна ложка.
Але і через те, що сіль затримує рідину в організмі, кардіологи б’ють на сполох. Адже регулярне та надмірне її вживання призводить до звуження і набряків судин і, як результат, підвищення тиску. Через такі судини серцю стає важче проштовхувати кров. Медики вважають сіль білою отрутою, бо вражає життєво важливі органи. Найбільш вразливими стають судини головного мозку (результат – інсульт), очей (глаукома), серця (інфаркт), нирок (ниркова недостатність). Ось чому при гіпертонії пропонують безсольову дієту. Відмова від солі дозволяє знизити тиск на 5–10 мм рт.ст. Любителям приправляти сіллю яйце або огірок радять відмовитися від цієї звички і не підсолювати готову їжу. Також варто звести до мінімуму споживання консервованих продуктів. Це допоможе знизити як тиск, так і вагу.
ЯКА КРАЩА
Вживати в їжу краще кам’яну. Вона найдешевша і найкорисніша. Пролежавши в землі понад 200 млн років, містить велику кількість мікроелементів. Кам’яна йодована сіль – ідеальний варіант, вона ще постачає організму й відсутній йод. Морська також є цінним джерелом макро- і мікроелементів. А ось сіль класу екстра – рафінована й перероблена, не містить корисних речовин. До того ж, до неї додають антизлежувач Е 536, який запобігає утворенню грудочок. Ця харчова добавка – ферроціанід калію, або жовта кров’яна сіль, заборонена в багатьох країнах. Вона навіть є початковим матеріалом для виробництва ціаністого калію.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.