Гарбузи збирають у повній стиглості разом із плодоніжкою. Вона захищає від ураження грибковими хворобами. Зрізують плоди гострим ножем, довжину плодоніжки залишають 5—7 см. Зібрані без плодоніжок плоди складають окремо і використовують в першу чергу.
ПРО ПОВНУ СТИГЛІСТЬ ПІДКАЖУТЬ ТАКІ ОЗНАКИ
Термін достигання плодів. Зазвичай вказаний на упаковці з насінням і його можна підрахувати. Однак цей термін сильно коливається залежно від погодних умов. Ранньостиглі плоди починають збирати у серпні. Пізньостиглі можна залишити на грядці до настання нічних приморозків, але не довше. Підмерзлі довго не зберігаються.
Звук. У достиглого гарбуза він, як і у кавуна, дзвінкий, а не глухий.
Колір. Стиглі плоди набувають насиченого яскравого рівномірного забарвлення, властивого сорту — жовтого або помаранчевого.
Щільна шкірочка. При натисканні на неї нігтем не повинно залишатись вм’ятин. Виняток лише для мускатних гарбузів, бо у них шкірочка більш тонка.
Чіткий візерунок. У стиглих плодів він яскраво виражений.
Жорстка плодоніжка. Пагін, на якому розташовується плід, при достиганні дерев’яніє і висихає. Зелена та соковита плодоніжка є ознакою нестиглості.
М’якоть. У стиглого гарбуза вона щільна, а насіння вкрите твердою шкірочкою.
Врожай збирають у суху погоду. З гарбузами поводяться дуже обережно, намагаючись не допускати порізів та ударів. Крізь пошкоджені місця можуть проникати різні мікроорганізми, що викликають гниття. Підіймати гарбузи за хвостик не варто, бо може відірватись. Для тривалого зберігання відбирають добре дозрілі плоди з плодоніжками, не пошкоджені механічно, хворобами та шкідниками. Після збирання гарбузи досушують на повітрі, а потім, очистивши від землі та рослинних залишків, закладають на дозарювання у тепле місце з пониженою вологістю (але не під прямим сонячним промінням). В цей час відбувається процес накопичення вітамінів, м’якуш стає солодшим та ароматнішим. У сховищах не можна зберігати гарбузи поруч із яблуками, грушами чи іншими фруктами. Місце зберігання має бути сухе, темне і добре вентильоване. Оптимальна температура — 8—10 градусів. Якщо темного місця немає, гарбузи можна накрити полотном.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.