Незабаром тема утеплення знову стане актуальною. «Порадниця» вже багато розповідала про різні види утеплювачів, їх особливості та сфери застосування. Нині акцентуємо увагу на фольгованих. Це комбіновані утеплювачі, які складаються з базової основи та тонкого шару фольги. За рахунок ефекту відображення тепло зберігається в приміщенні. Так, коефіцієнт відображення тепла відполірованої фольги складає 95–97 відсотків. Окрім того, вона подовжує термін експлуатації утеплювачів.
Найчастіше фольговані утеплювачі використовують для внутрішньої ізоляції, у деяких випадках — для зовнішньої. Ними нерідко обшивають труби гарячого та холодного водопостачання, здійснюють термоізоляцію вентиляційних повітроводів, свердловин. Також утеплюють стіни, стелі, підлогу, використовують як відображувальний екран за опалювальними приладами. Матеріал завжди розташовують фольгою всередину приміщення. Монтаж таких утеплювачів здійснюється з повітряним зазором. Утеплювальний шар і фінішна обробка поверхні повинні розділятись прошарком повітря.
Фольгу наносять на багато видів теплоізоляційних матеріалів, але найпоширенішими утеплювачами з фольгованим покриттям є спінений поліетилен, пінополістирол, мінвата та базальтова вата.
Спінений поліетилен фольгований (його ще називають пінофол) — найпоширеніший тепло-, шумо та вологоізолятор серед фольгованих утеплювачів. Випускається зазвичай у рулонах. Він стійкий до плісняви, довговічний, має малу вагу, простий у монтажі, шар фольги захищає конструкції від вітрового навантаження. За рахунок малої товщини не зменшує площу приміщення, тому часто використовується в умовах обмеженого простору (балкони, лоджії тощо). Його товщина може бути до 10 мм. Використовується при тепло- та шумоізоляції стін, покрівель, а також трубро- та повітропроводів. Полотна утеплювача укладають встик і кріплять до поверхні, приміром, будівельним стиплером. А для з´єднання швів знадобиться металізована клейка стрічка.
Пінофол типу А — матеріал на основі спіненого поліетилену, дубльований алюмінієвою фольгою з одного боку.
Пінофол типу В має шар фольги з обох боків, що дозволяє більш ефективно використовувати такий матеріал.
Пінофол з маркуванням С має самоклейкий нижній шар, що поліпшує монтаж, особливо на стельових поверхнях, окрім того, допомагає зекономити на клеї.
Спінений поліетилен часто використовують для теплоізоляції ванних кімнат та бань, де виконує ще й роль пароізоляції, захищаючи стіни та стелю від перезволоження. Завдяки шумоізоляційним властивостям цей матеріал також використовують із метою звукозахисту домівок і салонів авто, адже завдяки своїй гнучкості може легко повторювати будь-які вигини. Водночас через м’яку структуру матеріал не можна поєднувати з будівельними сумішами. Через те, що в таких утеплювачів немає жорсткості, їх не можна зверху покрити штукатуркою чи шпалерами. Також слід розуміти, що їх мала товщина не гарантує високий рівень теплозахисту, тому до них потрібні інші теплоізолятори.
Вартість фольгованого спіненого поліетилену товщиною 2 мм починається від 10 грн за кв. м. Однак для надійної теплоізоляції його недостатньо. Чим більшою буде товщина, тим якісніше утеплення. Так, ізоляція товщиною 10 мм із самоклейким нижнім шаром коштуватиме вже від 60 грн за кв. м. Значною мірою, ціна залежить і від виробника.
Якщо ж потрібен більш надійний теплозахист, зверніть увагу на фольговану мінвату (від 70 грн за кв.м.) чи базальтову вату. Нанесення на один бік фольги такої вати значно покращує експлуатаційні властивості утеплювача. Теплоізоляційна вата з фольгою на основі скловолокна використовується для теплоізоляції стін, підлоги, покрівель – словом, будь-яких елементів споруд. Однак фольговані матеріали на основі базальтової вати досить дорогі. Їх використовують переважно для коминів, камінів та інших поверхонь, що потребують матеріалів із підвищеною стійкістю до високих температур. Продають їх переважно у вигляді циліндрів (від 100 грн за кв. м).
У приміщеннях, утеплених мінватою з фольгою, тепло за рахунок наявності фольгованого шару зберігається краще, ніж при утепленні звичайною мінватою. Такий матеріал випускається у вигляді рулонів та плит. Він легко кріпиться на будь-які поверхні, не горить. Плити монтують на клей та додатково закріплюють із допомогою дюбелів. Для ізоляції трубопроводів випускаються спеціальні циліндри різної довжини та діаметру.
Фольгований пінополістирол (від 100 грн за кв. м) не гниє, не боїться сирості, витримує перепади температур, використовується переважно для системи «тепла підлога», тому не будемо спинятись на ньому дуже детально. Чимало виробників ще й наносять на фольгу розмітку під труби, що робить процес монтажу теплої підлоги простішим.
Василь ГЕРАСИМОВ.