Коли активно тривають будівельні та ремонтні роботи, забити палець молотком можна нерідко. Такі удари дуже сильні й потребують негайного лікування.
Перше, що потрібно зробити, — охолодити місце забиття. Можна прикласти кубик льоду (для зручності — в поліетиленовому пакеті). Якщо його під руками немає, слід підставити палець під холодну воду: це звузить кровоносні судини, запобіжить утворенню підшкірних кровотеч, зменшить біль. Коли є кровотеча, її зупиняють перекисом водню та накладають пов’язку. За серйозних травм терміново звертаються по кваліфіковану медичну допомогу.
Якщо на пальці є каблучка, потрібно одразу зняти, бо він дуже швидко набрякне, і це стане неможливо. При травмуванні нігтя слід промити ранку перекисом чи йодом, щоб уникнути зараження, та накласти пов’язку. Можуть виникнути піднігтеві гематоми, які потребуватимуть втручання лікаря. Іноді гематому під нігтем радять видаляти так: узяти розігнуту металеву скріпку або товсту голку та потримати кінчик над запальничкою, щоб добре нагрівся. Помістити розігрітий кінчик на ніготь посередині гематоми та обережно натиснути, щоб у нігті утворився отвір. Після цього з отвору почне виходити кров. Коли вийде повністю, ніготь обробляють антисептиком і забинтовують. Однак краще все ж не займатися самолікуванням, а довірити цю процедуру лікарю. Якщо ніготь частково або повністю відшарувався, слід також негайно звернутись по медичну допомогу. У деяких випадках його доводиться видаляти.
Травмованому пальцю треба забезпечити повний спокій і за можливості певний час потримати руку піднятою. Зазвичай уже незабаром біль стає меншим.
Якщо дуже болить, прийміть знеболювальне. Далі слід перевірити рухливість пальця. Коли важко згинати та розгинати — краще звернутись до лікаря-травматолога, який направить на рентген, щоб перевірити, чи немає перелому. Також призначить ліки, що сприятимуть швидкому усуненню гематом (троксевазин, гепаринову мазь тощо). Дуже швидко знімає набряки й мазь Вишневського. У будь-якому разі самостійно діагноз ставити не можна.
У народній медицині в таких випадках застосовують листя капусти. Його потрібно трохи відбити або ножем зробити насічки, щоб пустило сік, потім прикласти до забитого місця та зафіксувати пов’язкою. Не забудьте і про листя подорожника. Допоможуть і компреси чи холодні ванночки з трав, що зменшать запалення та набряки: з ромашки, шавлії, календули. Дуже добре діють ванночки з морської солі (у 1 л ледь теплої води розчинити 2 ст.л. та занурити руку на 20 хв.). Ефективним протинабряковим засобом є компреси з тертої сирої картоплі, кашки з алое чи каланхое. Але народні засоби допомагають лише при незначних травмах!
Ознаки перелому: сильний біль не лише у момент травми, але й довго після неї; поява гематоми, спроба зігнути або розігнути палець спричиняє надзвичайний біль і зазвичай не вдається; деформація пальця. Однак не варто намагатись інтенсивно рухати ним після забиття, бо може рухатись навіть при переломі. Гематоми й набряки утворюються як при забитті, так і при переломах. При підозрі на перелом пальця потрібно забезпечити максимальну нерухомість. Особливо підступні — закриті переломи, бо їх важко виявити.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.