Доброго дня, улюблена газета. Скажіть, будь ласка, від чого можуть гнити груші ще на дереві? Дуже переживаємо, щоб такого не було і наступного року. А ще хотілося б дізнатися про сорт груш Черемшина.
Ірина ПАНЧЕНКО. Вінницька обл.
Напевне, ваше дерево уразило грибкове захворювання — плодова гниль (моніліоз). Це дуже поширена хвороба, властива як зернятковим, так і кісточковим породам. Проявляється у двох формах: наприкінці або одразу після цвітіння в формі моніліального опіку, що властиво передусім кісточковим породам; у літній період — у формі плодової гнилі на обох породах.
Масове ураження плодів спостерігається у другій половині літа. Інфікування відбувається через пошкодження плодів (град, механічні, розтріскування, шкідниками тощо). Спори збудника проростають у рані і спричиняють загнивання тканин. Спочатку з’являється велика бура пляма, через деякий час плід згниває повністю. Тканина плоду розм’якшується, стає рихлою, втрачає смак. У їжу такі плоди вживати не можна. На гнилих плодах зерняткових порід утворюється спороношення у вигляді сірувато-жовтих подушечок, розміщених концентричними колами. Це джерело подальших заражень. Якщо до ураженого плода доторкнеться здоровий, що має на поверхні ранки, він також уразиться. Розвитку хвороби сприяє висока вологість. Збудник має короткий інкубаційний період — 3—5 днів до появи бурої плями. Це дозволяє грибу розвивати велику кількість поколінь. Більшість уражених плодів опадає.У муміфікованих, що залишаються на деревах або під ними, збудники хвороби зимують. Тому такі плоди та гілки обов’язково потрібно знищувати. У компостну купу закладати їх не можна.
Чим раніше виявлено моніліоз, тим простіше його подолати. Профілактика полягає в регулярному зніманні та знищенні муміфікованих плодів, видаленні гілок, на яких вони ростуть, збиранні падалиці, переорюванні землі. Причому при вирізуванні уражених гілок зріз потрібно робити не на межі відмерлих і здорових ділянок, а разом з 15—20 см здорової тканини. Зрізи обробляють садовим варом. Дуже важливо вчасно і якісно проводити обробку проти шкідників (довгоносиків, листокруток, п’ядунів, плодожерок та інших), які пошкоджують плоди, а також проти парші, клястероспоріозу та інших хвороб, що сприяють розвитку плодової гнилі. Проти шкідників ефективними будуть ловильні пояси. Важливо регулярно обрізувати пагони, щоб не допускати загущення крони. Восени після збирання врожаю дерева потрібно обробити 3-відсотковою бордоською рідиною, 1-відсотковим розчином мідного купоросу чи іншими мідьвмісними препаратами. З готових засобів ефективними є фунгіциди Хорус, Стробі, Актара.
Захворювання розвивається на зібраних плодах і під час зберігання. Тому важливо підтримувати у сховищах абсолютну чистоту та не закладати на зберігання навіть слабко пошкоджені плоди. Ті, на яких виявлено гниль, одразу видаляють. Сортів груш, стійких до плодової гнилі, не так і багато. Серед вітчизняних варто відзначити сорт Черемшина.
Аби не допустити зараження! Сад важливо розбивати на деякому підвищенні, де не застоюється туман, прохолодне повітря, немає сирості. В жодному разі не можна допускати загущених посадок, крону слід своєчасно проріджувати. Якщо дерева ростимуть близько одне до одного, вони набагато гірше продуватимуться повітрям, а це сприятиме розвитку патогенних мікроорганізмів. Важливо дотримуватись агротехніки вирощування: добре доглянуті та підживлені дерева мають хороший імунітет і рідше хворіють.
ЧЕРЕМШИНА
Зимовий сорт, отриманий від схрещування сортів Бере Гарді та Жозефіна Мехельнська. Вважається перспективним для садівництва в Поліссі та Лісостепу. Дерево швидкоросле, плодоносити починає на 3—4 рік. Утворює вузькопірамідальну крону, тому для створення міцного скелету рекомендується деформація та відгинання гілок. Плоди середнього та більше середнього розміру, масою 160—180 г, іноді до 250 г. М’якуш соковитий, ніжний, ароматний, кремовий, маслянистий, приємного кислувато-солодкого смаку з легким ароматом троянди. Дегустаційна оцінка — 4,25—4,75 бала. Знімальна стиглість плодів настає в першій половині жовтня, споживча — на початку січня. У холодильнику плоди можуть зберігатися до кінця лютого. Сорт стійкий до грибних хвороб, зокрема парші. Зимостійкий.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.