Чи можливо відстрочити чи розстрочити розмір аліментів на час карантину, якщо у платника зменшились доходи і він не може сплачувати їх у визначеному раніше розмірі?
Леонід. Хмельницька обл.
Відповідно до ч.1 ст.197 Сімейного кодексу України з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд може відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами.
Підставою для встановлення або зміни способу чи порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Платник аліментів, звертаючись до суду, повинен надати вагомі та беззаперечні докази зменшення своїх доходів чи повного їх припинення на час карантину.
Також у разі тяжкого матеріального становища платник аліментів може звернутись до суду із позовом про їх зменшення. Розгляд заяви відбувається за участі як боржника, так і стягувача аліментів. Особа, на користь якої вони сплачуються, може погодитись із поданою заявою або ж заперечувати проти її задоволення.
Розстрочка та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Отже, за загальним правилом термін відстрочення чи розстрочення виконання рішення суду чи сплати аліментів на підставі нотаріально посвідченого договору між сторонами не може перевищувати рік.
Проте основне питання при вирішенні такої заяви — врахування інтересів дитини. Однак у будь-якому випадку розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Без огляду на будь-які обставини, розмір призначених аліментів на одну неповнолітню дитину не може бути меншим за 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Підготувала Яна РОМАСЕНКО.