Римо-католики 17 серпня згадують Яцека Одровонжа, польського святого ХІІІ ст. Освіту він здобував у Кракові, Парижі та Болоньї, де вивчав теологію і канонічне право. Припускається, що домініканський монах Яцек кілька років прожив у Києві, багатьох навернув до католицизму та збудував костел на честь Діви Марії. Зараз святий вважається покровителем Волинської провінції домініканців.
Православні та греко-католики 19 серпня святкують Преображення Господнє. Це одне з 12 найбільших свят, яке пов’язане з життям Христа, коли Він преобразився на горі Фавор у присутності своїх учнів – Петра, Якова та Івана. Побачивши у славі свого Вчителя, учні мали зміцнитися у вірі перед усіма випробуваннями та переслідуваннями, які на них очікували. Також Церква вчить, що Своїм Преображенням Христос показав усім людям повноту того стану, що очікує кожного вірянина в Царстві Божому. І йдеться тут не лише про тілесне, а й духовне оновлення. Також це свято традиційно називають Другим, або Яблуневим Спасом, бо цього дня освячують плоди і найчастіше – яблука.
Римо-католики 21 серпня згадують святого папу Пія Х, який жив на межі ХІХ–ХХ ст. Папа провів ключові реформи в Католицькій церкві, підтримав реформу навчання майбутніх священників і заснував багато семінарій, працював над редакцією єдиного катехизму для всіх вірян. Варто згадати, що він постійно підтримував діяльність митрополита Андрея Шептицького. Канонізований Пій Х через 40 років по смерті, підставою для чого стали чудеса, що відбувалися як за його життя, так і після.
Православні та греко-католики 22 серпня згадують святого Матвія, автора першого Євангелія. Перш ніж стати учнем Христа, Матвій був збирачем мита. Одним із 12 апостолів він стає вже після Вознесіння, зайнявши місце Іуди Іскаріота. До того належав до 70 апостолів, слідуючи за своїм Вчителем. Тож Матвій був свідком Христових чудес і проповідей, які описав у Євангелії. Наслідуючи свого Вчителя, все життя проповідував і помер мученицькою смертю. Мощі святого зберігаються в Салерно, в Італії.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.